/ اخبار اتریوم / اقدام تهاجمی معامله گران قرارداد های اختیار اتریوم (Ethereum) همزمان با صعود قیمت اتر (ETH) به 280 دلار

2 سال پیش

زمان مطالعه : 5 دقیقه

اقدام تهاجمی معامله گران قرارداد های اختیار اتریوم (Ethereum) همزمان با صعود قیمت اتر (ETH) به 280 دلار

اقدام تهاجمی معامله گران قرارداد های اختیار اتریوم (Ethereum) همزمان با صعود قیمت اتر (ETH) به 280 دلار

با افزایش 17 درصدی قیمت اتریوم (Ethereum) در این هفته ، معامله گران اقدام به خرید قراردادهای اختیار خرید (call option) ماه دسامبر با قیمت اعمال 720 دلار کرده اند ، اما احتمال اینکه اتر (ETH) به میزان 160 درصد دیگر صعود کند ، چقدر است؟

 

از ابتدای هفته قیمت اتر (ETH) بیش از 17 درصد افزایش یافت و به نظر می رسد که این جهش قیمت با افزایش استفاده از استیبل کوین و صعود امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) مرتبط است.

 

همانطور که توسط کوین تلگراف گزارش شده است ، میزان استفاده از شبکه اتریوم (Ethereum) از بیت کوین (Bitcoin) فراتر رفته و نسبت به حجم کل معاملات سال 2019 دو برابر شده است.

 

یکی دیگر از عوامل صعودی ، شبکه آزمایشی نهایی نسخه جدید اتریوم (Ethereum 2.0) است که برای 4 آگوست برنامه ریزی شده است. طی یک هفته گذشته ، سرمایه گذاران به بازارهای قرارداد اختیار هجوم آوردند و قراردادهای باز اتر(ETH)  به رکورد 230 میلیون دلار رسیده است.

قراردادهای باز بازار آپشن اتر . منبع:  Skew

 

به طرز عجیب و غریبی ، برخی از این قراردادهای اختیار به قیمت اعمال (Strike Price) چشمگیر 720 دلار برای انقضا در 25 دسامبر رسیدند ، که با توجه به اینکه قیمت نیاز به صعود 160 درصدی دارد ، بسیار خوش بینانه است.

 

6000 از این قراردادهای اختیار خرید امروز معامله شدند و 6،000 قرارداد اختیار خرید دیگر با تاریخ انقضای 25 سپتامبر معامله شدند ، قیمت اعمال آنها از 400 دلار تا 880 دلار بوده است. این معاملات به بیش از 3.2 میلیون دلار قرارداد باز افزوده شدند.

 

افزایش قیمت اتر(ETH)  فراتر از 400 دلار تا زمان انقضای قراردادها بعید به نظر می رسد

با توجه به مدل قیمت گذاری (Black & Scholes) دقیقاً چقدر احتمال صعود قیمت وجود دارد؟ اکسچنج دریبیت (Deribit) این اطلاعات را به عنوان “دلتا” ارائه می دهد که احتمالاتی مبتنی بر درصد احتمال وقوع هر قیمت اعمال با توجه به نوسانات ضمنی فعلی است.

دلتای  قراردادهای اختیار اتر (ETH) با تاریخ انقضای 25 دسامبر. منبع: دریبیت

 

با توجه به داده های فوق ، احتمال دستیابی به قیمت اعمال 400 دلار در ماه دسامبر 34 درصد است ، در حالی که احتمال وقوع قیمت اعمال 720 دلاری مطابق با مدل قیمت گذاری قراردادهای اختیار تقریبا 11 درصد است.

 

به همین دلیل ، قیمت پرداخت شده برای هر قرارداد 720 دلاری حدود 0.025 اتر(ETH)  بوده است. معامله 6،050 قرارداد اختیار امروز 42،000 دلار برای خریداران هزینه داشته است و موجب افزایش قراردادهای باز به سطح 1.7 میلیون دلار شده است.

 

احتمال کم برای قراردادهایی با انقضای سپتامبر

بیش از دو ماه تا پایان انقضای سپتامبر زمان باقیست ، احتمال دستیابی به قیمت 400 دلاری برای اتر (ETH) بسیار کمتر است.

دلتای قراردادهای اختیار اتر با تاریخ انقضای 25 سپتامبر . منبع: دریبیت

 

احتمال دستیابی به قیمت اعمال 400 دلاری در حال حاضر مطابق مدل قیمت گذاری بلک اند اسکولز  18 درصد است ، در حالی که انقضای قراردادهای 720 دلاری فقط 3 درصد است.

 

همانطور که در بالا نشان داده شد ، قرارداد های اختیار با انقضای ماه سپتامبر پایین تر از 0.03 اتر (ETH) است بنابراین نباید چندان خوش بینانه باشد.

 

نسبت قراردادهای اختیار خرید و فروش می توانند فریب دهنده باشند

سرمایه گذاران باید توجه کمتری به عناوینی مانند دستیابی قراردادهای باز معاملات اختیار به اوج تاریخی داشته باشند و بیشتر روی قیمت های پرداخت شده برای چنین قراردادهای اختیاری تمرکز کنند. قیمت های اعمال بالاتر از 400 دلار نیز بر شاخص هایی از جمله نسبت قرارداد اختیار خرید / فروش تأثیر می گذارند.

نسبت قراردادهای اختیار خرید / فروش اتر . منبع:  Skew

 

در 22 جولای ، نسبت قراردادهای باز اختیار خرید / فروش اتر 84/0 بود و قراردادهای اختیار خرید 16 درصد بیشتر بودند. با وجود روند صعودی آن ، این تعداد ممکن است تحت تاثیر قراردادهای اختیار خرید خارج از پول (OTM) زیاد شده باشند و احتمال کمتری داشته باشند.

 

بازارهای آتی شاخص های بهتری را ارائه می دهند

یک راه بهتر برای سنجش احساسات سرمایه گذاران حرفه ای ، کونتانگو (contango) است. این امر مستلزم اندازه گیری هزینه پرمیوم قراردادهای آتی بلند مدت و قیمت فعلی اتر (ETH) است.

مبنای قراردادهای آتی سالانه اتر . منبع:  Skew

 

چنین شاخصی که به عنوان مبنا نیز شناخته می شود ، اخیراً به نرخ سالانه نسبتاً چشمگیر 12 درصد رسیده است. دوره های پایدار بالاتر از 10 درصد زیاد اتفاق نمی افتند و آخرین بار در 8 مارس مشاهده شدند ، درست قبل از اینکه اتر(ETH)  اصلاح شدیدی را در دوشنبه خونین آغاز کند ، هنگامی که بیت کوین (Bitcoin) به زیر 8000 دلار سقوط کرد ..

 

احساسات سرمایه گذاران خوشبین با وجود احتمالات کم

آیا خوش بینی بیش از حد که باعث می شود سرمایه گذاران با احتمال نسبتاً کم اقدام به خرید قراردادهای اختیار خرید کنند ناشی از صعود حوزه دیفای (DeFi) است ؟

 

به احتمال زیاد ، بله ، اما در حال حاضر هیچ راهی برای تعیین اینکه آیا انقضا با قیمت بیش از 400 دلاری برای ماه های سپتامبر و دسامبر به وقوع می پیوندد یا خیر وجود ندارد.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)