/ آموزش تحلیل تکنیکال / کانال قیمت

زمان مطالعه : 10 دقیقه

کانال قیمت

کانال قیمت چیست؟

کانال قیمت، زمانی روی یک نمودار ظاهر می شود که قیمت دارایی بین دو خط موازی نوسان کند. بسته به جهت روند، کانال ممکن است به شکل افقی، صعودی یا نزولی باشد. کانال‌های قیمت اغلب توسط معامله‌گرانی که هنر تحلیل تکنیکال را تمرین می‌کنند، برای سنجش شتاب و جهت حرکت قیمت دارایی ها و همچنین شناسایی کانال‌های معاملاتی استفاده می‌شود.

کانال قیمت

کانال قیمت چیست؟

کانال قیمت (price channel)، زمانی روی یک نمودار ظاهر می شود که قیمت دارایی بین دو خط موازی نوسان کند. بسته به جهت روند، کانال ممکن است به شکل افقی، صعودی یا نزولی باشد. کانال‌های قیمت اغلب توسط معامله‌گرانی که هنر تحلیل تکنیکال را تمرین می‌کنند، برای سنجش شتاب و جهت حرکت قیمت دارایی ها و همچنین شناسایی کانال‌های معاملاتی استفاده می‌شود.

نکات کلیدی

  • کانال قیمت زمانی رخ می دهد که قیمت دارایی بین دو خط موازی، اعم از افقی، صعودی یا نزولی، در نوسان باشد.
  • کانال‌های قیمت برای شناسایی شکست‌ها بسیار مفید هستند. شکست هنگامی رخ می دهد که قیمت دارایی از خط روند بالایی یا پایینی کانال عبور کند.
  • معامله‌گران می‌توانند زمانی که قیمت به خط روند بالای کانال قیمت نزدیک می‌شود، بفروشند و زمانی که به خط روند پایینی نزدیک شد وارد معامله شوند.

درک کانال قیمت

کانال قیمت، زمانی شکل می‌گیرد که قیمت دارایی تحت تاثیر نیروهای عرضه و تقاضا قرار می‌گیرد و می‌تواند روند صعودی، نزولی یا یک طرفه داشته باشد. این نیروها بر قیمت دارایی ها تأثیر می گذارند و می توانند باعث ایجاد کانال قیمت طولانی مدت شوند. تسلط یک نیرو، جهت روند کانال قیمت را تعیین می کند. کانال های قیمت می توانند در بازه های زمانی مختلف رخ دهند. آنها می توانند توسط انواع ابزارها و دارایی ها، از جمله معاملات آتی، سهام، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) و غیره ایجاد شوند.

معامله گران، به ویژه آنهایی که طرفدار تحلیل تکنیکال هستند، همیشه به دنبال الگوهای نموداری هستند که می تواند به آنها در تصمیم گیری های معاملاتی کمک کند. هنگامی که حرکت قیمت دارایی، مجموعه‌ای از سقف و کف های قیمتی را مشخص می‌کند که از یک الگوی قابل تشخیص پیروی می‌کنند و می‌توانند توسط دو خط موازی به یکدیگر متصل شوند، کانال قیمت تشکیل می شود.

در این رابطه بخوانید‌ : شبکه آربیتروم چیست؟ معرفی توکن ARB

خط روند زیرین، زمانی ترسیم می شود که قیمت افزایش داشته باشد، درحالی که خط روند بالایی زمانی ترسیم می شود که قیمت کاهش یابد. شیب قیمت به بالا و پایین، جهت روند کانال قیمت را تعیین می کند. یک کانال قیمت صعودی توسط خطوط روند با شیب مثبت محدود می شود که نشان می دهد قیمت با هر تغییر روند صعودی تری دارد.

بر همین اساس، یک کانال قیمت نزولی دارای خطوط روند با شیب منفی خواهد بود که نشان می‌دهد قیمت با هر تغییر روند نزولی تری دارد. دو خط یک کانال قیمت نشان دهنده حمایت و مقاومت است. خطوط حمایت و مقاومت می توانند سیگنال هایی را برای معاملات سرمایه گذاری سودآور ارائه دهند.

کانال‌های قیمت برای شناسایی شکست‌ها بسیار مفید هستند. شکست هنگامی رخ می دهد که قیمت اوراق بهادار خط روند کانال بالایی یا پایینی را نقض می‌کند. علاوه بر این، معامله‌گران همچنین می‌توانند در داخل کانال معامله کنند (زمانی که قیمت به خط روند بالای کانال نزدیک شد، بفروشند و زمانی که خط روند پایین کانال نزدیک می شود، وارد معامله شوند).

تحلیل کانال قیمت

به طور بالقوه، چند راه برای بهره مندی از شناسایی صحیح کانال های قیمت وجود دارد. سرمایه گذاران، با استفاده از موقعیت های خرید و فروش، بیشترین فرصت را برای کسب سود از سهامی دارند که یک مسیر مشخص کانال قیمت را دنبال می‌کند.

بهینه سازی سود در یک روند صعودی متکی به ایجاد موقعیت خرید در بازار دارایی در سطوح سودمند است. هنگامی که یک کانال قیمت شناسایی شد، سرمایه‌گذار انتظار دارد که زمانی که قیمت آن به مرز پایین کانال رسید، قیمت دارایی روندی بازگشتی و صعودی داشته باشد. این ویژگی به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا هنگامی که قیمت پایین‌تر است وارد معامله خرید شود. در یک کانال قیمت صعودی، یک سرمایه‌گذار گاوی ممکن است بخواهد با پیش‌بینی شکست که خود منجر به افزایش قیمت خواهد شد، دارایی‌های خود را در محدوده صعودی نگه دارد. اگر به نظر برسد که دارایی در کانال قیمت خود باقی می ماند، فروش یا گرفتن پوزیشن کوتاه در زمانی که قیمت به خط بالای کانال رسیده می‌تواند به سود حداکثری بیانجامد.

برعکس، یک کانال قیمت با روند نزولی نیز می تواند کاملاً سودآور باشد. در یک کانال قیمت روند نزولی، سرمایه‌گذاران می‌خواهند سهام را در خط بالای کانال بفروشند و پس از تایید شکست، موقعیت فروش داشته باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند برخلاف روند غالب حرکت کرده و در محدوده پایین کانال، خرید انجام دهند، و همچنین برخورد نمودار قیمت به خط های کانال و حرکت صعودی مجدد آن را پیش بینی کنند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش کاردانو برای شما فراهم شده است.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین