/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / موقعیت باز (Open Position) چیست؟ و با چه ریسکی مواجه است؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

موقعیت باز (Open Position) چیست؟ و با چه ریسکی مواجه است؟

تعریف موقعیت باز

موقعیت باز (open position) در سرمایه‌گذاری، به معامله ایجاد شده یا وارد شده‌ای گفته میشود که هنوز به پایان نرسیده است. یک موقعیت باز می تواند پس از خرید، موقعیت لانگ (long position)، فروش یا موقعیت شورت (short position) وجود داشته باشد. در هر صورت، این موقعیت تا زمانی که به اهداف مشخص شده نرسد، باز می ماند.

موقعیت باز (Open Position) چیست؟ و با چه ریسکی مواجه است؟

موقعیت باز (open position) در سرمایه‌گذاری، به معامله ایجاد شده یا وارد شده‌ای گفته میشود که هنوز به پایان نرسیده است. موقعیت های باز می توانند پس از خرید، موقعیت لانگ (long position)، فروش یا موقعیت شورت (short position) وجود داشته باشند. در هر صورت، این موقعیت تا زمانی که به اهداف مشخص شده نرسد، باز می ماند.

تعریف

به عنوان مثال، سرمایه‌گذاری که مالک 500 سهم از یک سهام خاص است، موقعیت باز در آن سهام دارد. وقتی سرمایه گذار آن 500 سهم را بفروشد، موقعیت بسته می شود. سرمایه گذارانی که سهام را میخرند و نگه میدارند، معمولاً در هر زمان معین یک یا چند موقعیت باز دارند. معامله گران کوتاه مدت ممکن است معاملات «دو طرفه» را انجام دهند. یک موقعیت در یک دوره نسبتا کوتاه باز و بسته می شود. معامله گران روزانه و نوسانگیران حتی ممکن است یک موقعیت را در عرض چند ثانیه باز و بسته کنند، و سعی می کنند تغییرات جزئی اما فراوان قیمت را در طول روز مشاهده کنند.

ریسک

سرمایه گذار با ایجاد موقعیت های باز با ریسک بازار مواجه است. ریسک تا زمان بسته شدن موقعیت وجود دارد. بسته به سبک و هدف سرمایه گذار یا معامله گر می توان موقعیت های باز را از چند دقیقه تا چند سال حفظ کرد.

در این رابطه بخوانید‌ : رول آپ بلاکچین چیست؟ معرفی انواع rollup ها

البته سبد های سرمایه گذاری از موقعیت های باز زیادی تشکیل شده اند. میزان ریسک موقعیت های باز، به اندازه موقعیت نسبت به اندازه حساب و دوره نگهداری بستگی دارد. به طور کلی، دوره های نگهداری طولانی مدت ریسک بیشتری دارند زیرا بیشتر در معرض رویدادهای غیرمنتظره بازار قرار میگیرد.

تنها راه برای از بین بردن ریسک بازار، بستن موقعیت های باز است. قابل ذکر است، بستن یک موقعیت فروش مستلزم خرید مجدد سهام است در حالی که بسته شدن موقعیت های خرید مستلزم فروش موقعیت خرید است.

متنوع سازی موقعیت باز

به سرمایه گذاران توصیه می شود که ریسک را فقط با حفظ موقعیت های باز که معادل 2٪ یا کمتر از کل ارزش پرتفوی آنها است، محدود کنند. با گسترش موقعیت‌های باز در بخش‌های مختلف بازار و طبقات دارایی، سرمایه‌گذار می‌تواند ریسک را از طریق تنوع‌بخشی کاهش دهد. به عنوان مثال، داشتن یک سبد سرمایه گذاری 2 درصدی از سهام که در بخش‌های مختلف پراکنده شده است (مانند امور مالی، فناوری اطلاعات، مراقبت‌های بهداشتی، آب و برق، و کالاهای مصرفی همراه با دارایی‌های با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه دولتی) نشان دهنده یک پرتفوی متنوع است.

سرمایه گذاران با توجه به شرایط بازار سبد سهام خود به هر بخش تخصیص می دهند، اما حفظ موقعیت ها تا 2٪ از هر سهم می تواند ریسک را تقسیم کند. توصیه می شود با استفاده از حد ضرر برای بستن موقعیت ها استفاده شود و زیان و ریسک شرکت های دارای عملکرد ضعیف را کاهش دهید. سرمایه گذاران زمانی که موقعیت های باز را درطول شب نگه می دارند، همیشه در معرض ریسک سیستمی قرار میگیرند.

 

موقعیت باز (Open Position) چیست؟ و با چه ریسکی مواجه است؟

 

معاملات روزانه و موقعیت باز

معامله گران روزانه، اوراق بهادار را در یک روز معاملاتی خرید و فروش می کنند. این عمل در بازارهای فارکس و سهام رایج است. با این حال، معاملات روزانه ریسکی است و برای معامله گر تازه کار مناسب نیست. یک معامله گر روزانه تلاش می کند تا قبل از پایان روز تمام موقعیت های باز خود را ببندد. اگر این کار را نکند، در طول شب یا برای مدت طولانی‌تری موقعیت پرخطر خود را حفظ می‌کنند، که طی آن بازار می‌تواند علیه آنها برگردد.

معامله گران روزانه معمولاً کارشناسان منضبطی هستند. آنها برنامه دارند و به آن پایبند هستند. علاوه بر این، معامله گران روزانه اغلب پول زیادی برای قمار در معاملات روزانه دارند. هر چه حرکات قیمت کوچکتر باشد، پول بیشتری برای سرمایه گذاری در این حرکات مورد نیاز است.

 

 

همچنین بخوانید : پلتفرم بلر چیست؟ و چگونه میتوان توکن های BLUR را بدست آورد؟

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین