/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / بیت کوین رونز (Bitcoin Runes)‌ چیست؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

بیت کوین رونز (Bitcoin Runes)‌ چیست؟

بیت کوین رونز پروتکلی است که امکان ایجاد توکن های قابل تعویض در بلاک چین بیت کوین را فراهم می کند.

بیت کوین رونز (Bitcoin Runes)‌ چیست؟

در طول سال‌ها، اکوسیستم بیت‌کوین به گونه‌ای گسترش یافته است که توکن‌های قابل تعویض و غیرقابل تعویض (NFT) در شبکه آن توسعه یافته اند. در این مقاله، پروتکل بیت کوین رونز (Bitcoin Runes)، نحوه عملکرد آن، تفاوت های کلیدی آن با توکن های BRC-20 و مزایای بالقوه آن را بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین رونز چیست؟

بیت کوین رونز پروتکلی است که امکان ایجاد توکن های قابل تعویض در بلاک چین بیت کوین را فراهم می کند. برخلاف توکن های BRC-20 و SRC-20 که روی بلاک چین بیت کوین نیز کار می کنند، Runes به پروتکل Ordinals متکی نیست و به گونه ای طراحی شده است که ساده تر و کارآمدتر باشد. آن‌ها از مدل‌های بلاک‌چین بیت‌کوین مانند مدل UTXO و کد عملیاتی OP_RETURN استفاده می‌کنند.

بیت کوین رونز چگونه کار می کند؟

پروتکل بیت کوین رونز از طریق دو مکانیسم اساسی بلاک چین بیت کوین عمل می کند: مدل تراکنش UTXO (خروجی تراکنش خرج نشده) و کد OP_RETURN.

در این رابطه بخوانید‌ : سوآپ کریپتو به کریپتو چیست؟

در مدل تراکنش UTXO، هر تراکنش به خروجی هایی منجر می شود که به عنوان قطعات جداگانه ارز دیجیتال در نظر گرفته می شوند. برای شروع یک تراکنش، از این خروجی ها به عنوان ورودی استفاده می شود. مدل UTXO امکان ردیابی هر واحد از ارزهای دیجیتال را فراهم می کند. در بیت کوین رونز، هر UTXO می تواند مقادیر یا انواع مختلفی از Runes را در خود جای دهد که مدیریت توکن ها را ساده می کند.

کد OP_RETURN به کاربران اجازه می دهد اطلاعات بیشتری را در تراکنش های بیت کوین ضمیمه کنند. این کد به کاربران بیت کوین امکان میدهد تا حداکثر 80 بایت داده اضافی را در یک تراکنش غیر قابل مصرف اضافه کنند. بیت کوین رونز به طور خاص از کد OP_RETURN برای ذخیره داده های توکن مانند نام، شناسه، نماد، دستورات برای اقدامات خاص و سایر داده های ضروری استفاده می کند. داده ها در کد OP_RETURN تراکنش بیت کوین ذخیره می شوند که Runestone نامیده می شود.

حکاکی و مینت رونز در شبکه بیت کوین

فرآیند ایجاد یک Rune جدید حکاکی نامیده می شود. حکاکی شامل تعیین برخی جزئیات کلیدی از جمله نام Rune، نماد، شناسه، مقدار عرضه، تقسیم پذیری و سایر پارامترها است. همه این داده ها در خروجی OP_RETURN یک تراکنش بلاک چین ثبت می شود. در طول فرآیند حکاکی، سازندگان همچنین میتوانند قابلیت پری‌ماین “premine” را اضافه کنند، این قابلیت به آنها اجازه می دهد قبل از عرضه عمومی، بخش خاصی از عرضه توکن را به خود اختصاص دهند.

هنگامی که یک Rune حکاکی می شود، می توان آن را از طریق مینت باز یا بسته ضرب کرد. Open Minting به هر کسی اجازه می‌دهد تا یک Rune جدید را پس از حکاکی اولیه مینت کند. در مقابل، closed mints تنها زمانی امکان ضرب توکن‌های جدید را می‌دهند که شرایط از پیش تعیین‌شده، مانند یک دوره زمانی خاص، برآورده شود.

مقایسه بیت کوین رونز با BRC-20

مدل عملکرد

بیت کوین رونز بر اساس مدل UTXO (خروجی تراکنش خرج نشده) بیت کوین کار می کند. برعکس، توکن‌های BRC-20 بر اساس پروتکل بیت‌کوین Ordinals عمل میکنند که در آن داده‌ها مستقیماً در ساتوشی‌های (سات) جداگونه ضمیمه می‌شوند.

انتقال توکن

بیت کوین رونز از مکانیزم انتقال استفاده می کند که در آن تراکنش ها مجموعه جدیدی از UTXO ها را بر اساس داده های ذخیره شده در فیلد OP_RETURN تراکنش بیت کوین ایجاد می کنند. در مقابل، انتقال توکن BRC-20 مستلزم ایجاد اینسکریپشن های جدید برای هر تراکنش است.

ضرب توکن

رون ها را می توان با استفاده از روش های ضرب باز یا بسته ضرب کرد. در مقابل، ضرب توکن های BRC-20 به روش Open Minting محدود می شود و انعطاف پذیری در نحوه توزیع اولیه توکن ها را محدود می کند.

مدیریت

پروتکل بیت کوین رونز با شبکه لایتنینگ بیت کوین سازگار است و هم مشتریان لایتنینگ و هم کیف پول های SPV (تأیید پرداخت ساده) را پشتیبانی می کند. برعکس، توکن های BRC-20 به کیف پول هایی نیاز دارند که از پروتکل Ordinals پشتیبانی می کنند.

مزایای بیت کوین رونز

بهره وری

بیت کوین رونز با استفاده از مدل OP_RETURN روش کارآمدی برای مدیریت توکن ها در شبکه بیت کوین ارائه می کند. این امر از ایجاد UTXOهای غیر قابل مصرف که می توانند شبکه را مسدود کنند جلوگیری می کند. کد OP_RETURN بر خلاف اینسکریپشن های BRC-20 که می‌توانند تا 4 مگابایت مورد استفاده قرار گیرند، فقط 80 بایت داده را اشغال می‌کند. این تضاد در استفاده از داده ها به کاهش بار روی شبکه بیت کوین کمک می کند، عملکرد آن را افزایش می دهد و خطرات تراکم را کاهش می دهد.

سادگی

نسبت به سایر گزینه‌ها، بیت‌کوین رونز امکان ایجاد و مدیریت ساده‌ چندین توکن قابل تعویض را مستقیماً روی زنجیره فراهم میکند. این امر بدون نیاز به داده‌های خارج از زنجیره یا ایجاد توکن‌های بومی به دست می‌آید، در نتیجه از تولید بیش از حد UTXOهای «آشغال» جلوگیری می‌شود. این رویکرد فرآیند مدیریت توکن را ساده می کند و آن را برای طیف وسیع تری از کاربران قابل دسترس تر می کند.

پتانسیل گسترش پایگاه کاربر

Ordinals و BRC-20 قبلا ایجاد میم کوین های قابل تعویض را تسهیل کرده اند و کاربران بیشتری را به شبکه بیت کوین جذب کرده اند. معرفی بیت کوین رونز همچنین باعث جلب توجه جوامع رمزنگاری و علاقه مندان به میم کوین شده است، به خصوص قبل و بلافاصله پس از راه اندازی آن در آوریل 2024. در حالی که فعالیت این پروتکل پس از راه اندازی کاهش یافت، اما یک مورد استفاده جدید برای بیت کوین ارائه می کند که به طور بالقوه می تواند کاربران بیشتری در آینده جذب کند.

همچنین بخوانید : چه اتفاقی برای بیت کوین های گم شده رخ می دهد؟

کلام آخر

بیت کوین رونز پروتکلی است که امکان ایجاد توکن های قابل تعویض در بلاک چین بیت کوین را فراهم می کند. هم از مدل UTXO و هم از کد OP_RETURN برای بهبود کارایی مدیریت توکن ها در شبکه بیت کوین استفاده می کند. Runes این پتانسیل را دارد که کاربران بیشتری را به بیت کوین جذب کند و روند ایجاد توکن های جدید را ساده کند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین