/ اخبار NFT / نگرانی‌ها درمورد حفظ حریم خصوصی با ظهور اوردینال ها در شبکه مونرو

9 ماه پیش

زمان مطالعه : 3 دقیقه

نگرانی‌ها درمورد حفظ حریم خصوصی با ظهور اوردینال ها در شبکه مونرو

پروتکلی به نام موردینالز Mordinals یا مونرو اوردینالز Monero Ordinals بر بستر شبکه مونرو راه اندازی شده است که امکان ذخیره سازی توکن های غیرمثلی را در این شبکه فراهم میکند. این پروتکل ساختاری مشابه اوردینال های بیت کوین دارد و به هر کسی اجازه می‌دهد داده‌ها را در کنار تراکنش‌های ذخیره شده در بلاک چین مونرو Monero ثبت کند.

نگرانی‌ها درمورد حفظ حریم خصوصی با ظهور اوردینال ها در شبکه مونرو

همیشه امکان ذخیره داده های دلخواه در کنار تراکنش های بلاک چین وجود داشته است، اما NFT ها در Monero نگرانی های جدیدی را ایجاد کرده اند.

پروتکلی به نام موردینالز Mordinals یا مونرو اوردینالز Monero Ordinals بر بستر شبکه مونرو راه اندازی شده است که امکان ذخیره سازی توکن های غیرمثلی را در این شبکه فراهم میکند. این پروتکل ساختاری مشابه اوردینال های بیت کوین دارد و به هر کسی اجازه می‌دهد داده‌ها را در کنار تراکنش‌های ذخیره شده در بلاک چین مونرو Monero ثبت کند.

انجمن مونرو در این باره ابراز نگرانی کرده است، از کاهش حریم خصوصی در شبکه گرفته تا ذخیره محتوای غیرقانونی در یک پایگاه داده غیرقابل حذف، اما آیا واقعاً چیزی برای نگرانی وجود دارد؟

در این رابطه بخوانید‌ : بلاکچین (Blockchain) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

موردینالزMordinals چیست؟

در ماه ژانویه، کیسی رودارمور پروتکل بیت‌کوین اوردینالز Ordinals را راه‌اندازی کرد که به هر کسی اجازه می‌داد تا داده‌های دلخواه را در کنار تراکنش‌های بیت‌کوین ثبت کند. این پروتکل به کاربران اجازه می دهد داده ها را به یک ساتوشی اضافه کنند. پروتکل اوردینالز این ساتوشی‌ها، داده‌های مرتبط و شناسه‌های منحصربه‌فرد آنها را ردیابی می‌کند و صدور توکن‌های غیرمثلی را در شبکه تسهیل می‌کند.

موردینالز اساساً نسخه اصلاح شده پروتکل اوردینالز در بلاک چین Monero است. در حالی که پروتکل اوردینالز نیاز به ذخیره داده ها در فیلد “witness” تراکنش بیت کوین را دارد، موردینالز از فیلد “tx_extra” در هر تراکنش مونرو استفاده میکند. این روش از سال 2014 از نظر فنی در مونرو امکان پذیر بود، اما تاکنون هیچ پشتیبانی از آن وجود نداشته است.

انتقادات وارده به موردینالز دقیقاً مشابه انتقادها از پروتکل اوردینالز است، اما با تمرکز بیشتر بر اینکه چگونه می تواند بر حریم خصوصی مونرو تأثیر بگذارد. جامعه مونرو بیش از هر چیز به حریم خصوصی اهمیت می دهد، و ورود NFT ها به شبکه ای که تلاش می کند تا تمامی تراکنش ها را تا حد امکان یکسان جلوه دهد، با اصول آن در یک راستا نیست.

برای محافظت از حریم خصوصی کاربر، تراکنش‌های مونرو با استفاده از «امضای حلقوی ring signatures» امضا می‌شوند که یک تراکنش را با مجموعه‌ای از امضاهای جعلی ترکیب می‌کند. اگر مهاجمی با سرمایه کافی، بلاک های شبکه مونرو را با nftهای موردینالز پر کند، تشخیص تراکنش های واقعی از NFT های ساختگی امری سخت خواهد بود. این یک نگرانی بزرگ برای شبکه مونرو است.

در سال 2020، سرویس درآمد داخلی ایالات متحده اعلام کرد به هر کسی که بتواند به ردیابی تراکنش‌های مونرو کمک کند، 625000 دلار جایزه میدهد، بنابراین می‌توان گفت انگیزه کافی برای انجام چنین حملاتی وجود دارد.

یکی دیگر از انتقادات وارده به موردینالز تأثیر بالقوه آن بر تمرکززدایی است. با بزرگتر شدن بلاک ها، نیاز نودها برای افزایش فضای ذخیره  سازی ذخیره سازی افزایش می یابد و موجب خروج گره های کوچکتر از شبکه می شود.

البته، امکان ارتقای پروتکل برای حذف این تراکنش های مخرب حاوی NFT وجود دارد. با این حال، یک بلاک چین به نود های خود متکی است که بر روی وضعیت شبکه توافق می کنند و حذف کردن بلاک ها یا تراکنش های خاص می تواند به عنوان سانسور تعبیر شود.

آیا موردینالز برای شبکه مونرو مضر است؟

مونرو Monero، برخلاف بیت کوین، دارای اندازه بلاک متغیر است و همین موضوع منجر به نگزانی در خصوص افزایش سایز بلاک ها در شبکه مونرو شده است. با این حال، با بررسی معیارهای آن چین، به نظر نمی رسد که اندازه بلاک ها تغییر چشمگیری داشته باشند.

همچنین، در حالی که تأثیر Mordinals بر حریم خصوصی را نباید ساده انگاشت، برخی استدلال می کنند که خطرات را می توان از طریق به روز رسانی برطرف کرد.

آپولو گرید، مدیرعامل شرکت QGlobe Games  گفت: «برخی کاربران مونرو NFT ها را تهدیدی برای حریم خصوصی می دانند. “برخی دیگر آن را ارزش احتمالی می دانند و معتقدند که می توان حریم خصوصی را حفظ کرد.”

بدون شک NFT ها توجه زیادی را به خود جلب کرده اند. ارزش بیت کوین از زمان معرفی Ordinals تقریباً دو برابر شده است، و در حالی که بدون شک عوامل دیگری بر قیمت آن تأثیر دارند، Ordinals به طور قابل توجهی فعالیت در شبکه را افزایش داده است. با ذخیره سازی داده ها در بلاک چین به جای اینترنت یا سیستم فایل بین سیاره ای مانند اکثر NFT های مبتنی بر اتریوم، موردینالز (و اوردینالز می توانند به افزایش کاربرد NFT ها کمک کنند.

همچنین بخوانید : ماینینگ بیت کوین (Bitcoin Mining) چیست؟ و با چه هدفی انجام میشود؟

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای خرید و فروش بیبی دوج به مارکت نیپوتو مراجعه کنید


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید