/ اخبار اتریوم / ویتالیک بوترین: بزرگترین چالش پیش روی اتریوم حفظ حریم خصوصی است

2 ماه پیش

زمان مطالعه : 3 دقیقه

ویتالیک بوترین: بزرگترین چالش پیش روی اتریوم حفظ حریم خصوصی است

او به مفهوم «آدرس‌های مخفی» پرداخت که به گفته او می‌تواند به طور بالقوه تراکنش‌های همتا به همتا، انتقال‌ توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و ثبت‌نام‌های سرویس نام اتریوم (ENS) را ناشناس کند و از کاربران محافظت کند.

ویتالیک بوترین: بزرگترین چالش پیش روی اتریوم حفظ حریم خصوصی است

در حالی که مفهوم آدرس‌های مخفی در تئوری پیچیده به نظر می‌رسد، بوترین آن را در مقایسه با سایر راه‌حل‌های حفظ حریم خصوصی اتریوم (ETH) به عنوان یک گزینه موثر توصیف کرد.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، راه حل احتمالی را برای آنچه که او به عنوان “بزرگترین چالش باقی مانده” در اتریوم توصیف می کند، به اشتراک گذاشته است.

بوترین در 20 ژانویه، نیاز به ارائه راه حلی برای حفظ حریم خصوصی را تایید کرد زیرا به طور پیش فرض، تمام اطلاعاتی که روی یک “بلاک چین عمومی” ذخیره می شود نیز عمومی است.

او سپس به مفهوم «آدرس‌های مخفی» پرداخت که به گفته او می‌تواند به طور بالقوه تراکنش‌های همتا به همتا، انتقال‌ توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و ثبت‌نام‌های سرویس نام اتریوم (ENS) را ناشناس کند و از کاربران محافظت کند.

بوترین توضیح داد که چگونه می توان تراکنش های زنجیره ای را بین دو طرف با ناشناس انجام داد. در مرحله اول، کاربری که به دنبال دریافت دارایی است، یک “کلید خرج کردن” ایجاد کرده و نگه می‌دارد که سپس برای ایجاد یک متا آدرس مخفیانه استفاده می‌شود.

این آدرس – که می‌تواند در ENS ثبت شود – سپس به فرستنده ارسال می‌شود که می‌تواند محاسبات رمزنگاری بر روی آدرس متا انجام دهد تا یک آدرس مخفی که متعلق به گیرنده است ایجاد کند.

سپس فرستنده می‌تواند دارایی‌ها را به آدرس مخفی گیرنده منتقل کند، علاوه بر انتشار یک کلید موقت برای تأیید اینکه آدرس مخفیانه متعلق به گیرنده است.

اثر این امر این است که یک آدرس مخفی جدید برای هر تراکنش جدید ایجاد می شود.

نموداری از نحوه عملکرد یک سیستم آدرس مخفی. منبع: وب سایت Vitalik

نموداری از نحوه عملکرد یک سیستم آدرس مخفی. منبع: وب سایت Vitalik

بوترین اشاره کرد که پروتکل تبادل کلید دیفی-هلمن (Diffie-Hellman) علاوه بر “مکانیسم کور کردن کلید” باید اجرا شود تا اطمینان حاصل شود که پیوند بین آدرس مخفی و متا آدرس کاربر قابل مشاهده نیست.

آدرس‌های Stealth مدت‌هاست که به عنوان راه‌حلی برای رسیدگی به مسائل مربوط به حریم خصوصی معرفی شده‌اند که از اوایل سال 2014 روی آن‌ها کار شده است. با این حال راه‌حل‌های بسیار کمی تا کنون به بازار ارائه شده‌اند.

بوترین توضیح داد که مفهوم آدرس مخفی ارائه شده حریم خصوصی متفاوتی را با تورنادو کش ارائه می دهد: Tornado Cash می‌تواند نقل و انتقالات دارایی‌های قابل تعویض اصلی مانند ETH یا ERC20 های اصلی را پنهان کند، اما در افزودن حریم خصوصی به انتقال ERC20های مبهم بسیار ضعیف است و به هیچ وجه نمی‌تواند حریم خصوصی را به نقل و انتقالات NFT اضافه کند.»

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای خرید ارز دیجیتال به مارکت نیپوتو مراجعه کنید.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)