/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / قیمت در بازار آتی دنباله رو قیمت در بازار اسپات است

زمان مطالعه : 5 دقیقه

قیمت در بازار آتی دنباله رو قیمت در بازار اسپات است

قیمت در بازار آتی و لحظه ای چگونه است

این یک شرط نسبتا قطعی است که با نزدیک شدن به ماه تحویل یک قرارداد آتی، قیمت یک قرارداد آتی به قیمت لحظه ای خود نزدیک شود، و حتی می تواند با قیمت بازار اسپات مطابقت داشته باشد. این یک روند بسیار قوی است که بدون توجه به دارایی پایه قرارداد رخ می دهد.

قیمت در بازار آتی دنباله رو قیمت در بازار اسپات است

این یک شرط نسبتا قطعی است که با نزدیک شدن به ماه تحویل یک قرارداد آتی، قیمت یک قرارداد آتی به قیمت لحظه ای خود نزدیک شود، و حتی می تواند با قیمت بازار اسپات مطابقت داشته باشد. این یک روند بسیار قوی است که بدون توجه به دارایی پایه قرارداد رخ می دهد.

این همگرایی با ترکیبی از سود آربیتراژ و قانون عرضه و تقاضا توضیح داده می شود.

تعریف قیمت آتی و قیمت لحظه ای

سرمایه گذاران در معاملات آتی متعهد به خرید یا فروش کالایی مانند ذرت، با قیمت تعیین شده برای تحویل در آینده هستند. منشاء این بازار و کاربرد عملی آن کمک به کشاورزان و سایر تولیدکنندگان کالاهای خام است که پیشاپیش با خریداران عمده بر سر قیمت مناسب یک کالا به توافق برسند.

در این رابطه بخوانید‌ : ارز دیجیتال مانا (MANA) چیست؟

هر دو طرف معامله سود می کنند. تولیدکنندگان یک خریدار آماده دارند و می توانند به کار خود ادامه دهند و در صورت نیاز برای عملیات خود بودجه دریافت کنند. خریداران عمده از هزینه مورد نیاز برای تامین کالا آگاه اند و می‌توانند بر این اساس بودجه خود را بپردازند.

نکات مهم

  • قیمت آتی یک کالا از قبل بین تولید کننده و خریدار تعیین می شود.
  • قیمت لحظه ای، ارزش کالایی است که در هنگام تحویل آن مشخص میشود.
  • تفاوت این دو ارزش در زمانی است که معامله گران آربیتراژ پول خود را به دست می آورند.

اما این قیمت «معقول» ممکن است به طور مکرر بین زمان تعیین شده و زمانی که کالا واقعاً آماده تحویل است تغییر کند. طوفان یا آفت ممکن است عرضه محصول را کاهش دهد و قیمت ها را بالا ببرد. رکود ممکن است تقاضای مصرف کننده برای فلزات گرانبها را کاهش داده و قیمت ها را کاهش دهد.

معامله گران آتی سعی می کنند از تفاوت بین قیمت آتی تعیین شده و ارزش کالا در زمانی که واقعاً آماده تحویل است، سود کسب کنند. این ارزش همان قیمت لحظه ای است.

آربیتراژ، چگونه بر قیمت اثر می گذارد

فرض کنید با نزدیک شدن به ماه تحویل قرارداد، قیمت قرارداد آتی ذرت از قیمت لحظه ای بالاتر باشد. وقتی این اتفاق می افتد، فرصت آربیتراژ برای معامله گران فراهم میشود. یعنی قراردادهای آتی را میفروشند، دارایی پایه را می خرند و سپس تحویل می دهند.

نکته: همانطور که آربیتراژ ها قراردادهای آتی کوتاه می بندند، قیمت های آتی کاهش می یابد زیرا عرضه قراردادهای موجود برای معامله افزایش می یابد.

معامله گر به این دلیل سود می برد که مقدار پولی که با فروش قراردادها دریافت می کند از مبلغی که برای خرید دارایی پایه و جبران موقعیت صرف می شود، بیشتر می شود.

در ارتباط با فشار عرضه و تقاضا، اثر فروش قراردادهای آتی توسط آربیتراژها باعث کاهش قیمت آتی می شود زیرا باعث افزایش عرضه قراردادهای موجود برای معامله می شود.

متعاقباً خرید دارایی پایه باعث افزایش تقاضای دارایی می شود و در نتیجه قیمت لحظه ای دارایی پایه افزایش می یابد.

همانطور که آربیتراژرها به این کار ادامه می دهند، قیمت آتی و قیمت لحظه ای به آرامی با هم همگرا می شوند تا زمانی که برابر یا نزدیک به برابر شوند.

همین نوع اثر زمانی رخ می‌دهد که قیمت‌های لحظه ای بالاتر از قراردادهای آتی باشد، با این تفاوت که آربیتراژرها در آن حالت دارایی پایه را می‌فروشند و قراردادهای آتی را میخرند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

همچنین بخوانید : چگونه ارز دیجیتال را در کیف پول های نرم افزاری ذخیره کنیم؟

در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش ارز دیجیتال برای شما فراهم شده است.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید