/ معرفی ارزهای دیجیتال / نئو (NEO) چه تفاوتی با اتریوم (Ethereum) دارد؟ آیا نئو اتریوم بعدی است؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

نئو (NEO) چه تفاوتی با اتریوم (Ethereum) دارد؟ آیا نئو اتریوم بعدی است؟

با وجود آنکه اتریوم Ethereum پس از بیت کوین Bitcoin دومین ارز دیجیتال برتر است، اما نئو NEO به سرعت در حال رشد بوده و تلاش خوبی برای رسیدن به اتریوم انجام داده است. رقابت آنها به قدری شدید است که NEO اغلب به عنوان اتریوم چینی شناخته می شود.

نئو (NEO) چه تفاوتی با اتریوم (Ethereum) دارد؟ آیا نئو اتریوم بعدی است؟

شکی وجود ندارد که صنعت ارزهای دیجیتال به شدت رقابتی شده است و پروژه های مختلف در حال تلاش برای رسیدن به موفقیت هستند.

در حالی که اتریوم Ethereum پس از بیت کوین Bitcoin دومین ارز دیجیتال برتر است، نئو NEO به سرعت در حال رشد بوده و تلاش خوبی برای رسیدن به اتریوم انجام داده است. رقابت آنها به قدری شدید است که NEO اغلب به عنوان اتریوم چینی شناخته می شود.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تفاوت بین اتریوم و بلاک چین نئو چیست؟ چرا نئو اتریوم بعدی نامیده می شود؟

در این رابطه بخوانید‌ : بلاکچین Xai چیست؟معرفی بلاکچین گیمینگ زای و توکن XAI

نئو درمقابل اتریوم

قبل از پرداختن به تفاوت های کلیدی بین NEO و Ethereum، احتمالاً باید بدانید که چرا گفته می شود آنها با یکدیگر رقابت می کنند.

دلیل اصلی رقابت نئو با اتریوم به این دلیل است که هر دو پروژه از نظر آنچه که در اصل ارائه می دهند مشابه هستند. بر خلاف بیت کوین که فقط یک ارز دیجیتال است، هم نئو و هم اتریوم بسیار بیشتر از یک هدف واحد هستند.

بلاک چین های اتریوم و نئو پلتفرم هایی را ارائه می دهند که به طور خاص برای توسعه (DApp) ها و قراردادهای هوشمند طراحی شده اند. علاوه بر استفاده برای DApp، قراردادهای هوشمند اغلب برای ICO ها مورد استفاده قرار می گیرند.

dApp ها و قراردادهای هوشمند

dApp اساساً یک برنامه کاربردی است که روی بلاک چین اجرا می شود، بنابراین آن را توزیع و غیرمتمرکز می کند. به جای ایجاد بلاک چین خود، توسعه‌دهندگان می‌توانند اپلیکیشنی را بر بستر بلاک چین موجود، مانند NEO یا Ethereum بسازند.

قراردادهای هوشمند مکانیزمDApp ها هستند. آنها قراردادهای خود اجرائی هستند که شرایط توافقنامه بین آنها مستقیماً در خطوط کد نوشته می شود. از آنجایی که از کد استفاده می شود، شخص ثالثی برای اجرای قرارداد لازم نیست! این بدان معناست که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد.

عرضه اولیه کوین (ICO)

ICO ها به محبوب ترین راه برای ارزهای دیجیتال جدید تبدیل شده اند تا سرمایه اولیه برای پروژه های خود را تامین کنند. اتریوم و نئو هر دو بستری را برای کوین های جدید جهت راه اندازی ICO ها فراهم می کنند.

DApp ها، قراردادهای هوشمند و ICO ها به عنوان دستاوردی بزرگ برای ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می شوند و به همین دلیل است که بسیاری از ارزهای دیجیتال برای به دست آوردن سهمی از این بازار مبارزه می کنند. اتریوم و نئو رهبران بازار در این فضا و همچنین بزرگترین رقبا هستند.

نئو درمقابل اتریوم: تفاوت های کلیدی

در حالی که اتریوم و نئو هر دو در تلاش هستند تا به یک بازار خدمت کنند، اما در بسیاری از عوامل با یکدیگر تفاوت دارند.

تصویب توسط توسعه دهندگان

نئو توجه بسیاری از توسعه دهندگان را به خود جلب کرده است زیرا از برنامه نویسی به چندین زبان مانند C++، C#، Go، Java پشتیبانی می کند. بنابراین، هر کسی که به یکی از این زبان‌ها آشنایی داشته باشد، می‌تواند پروژه‌هایی را روی بلاک چین NEO راه اندازی کند.

از سوی دیگر، اتریوم فقط به یک زبان (Solidity) اجازه کدنویسی را می دهد. علاوه بر این، Solidity یک زبان جدید است (این زبان توسط بنیانگذاران اتریوم به طور انحصاری برای اتریوم طراحی شده است)، بنابراین افراد کمی آن را می دانند. بنابراین، هرکسی که می خواهد DApps یا قراردادهای هوشمند بسازد، ابتدا باید این زبان را یاد بگیرد.

همچنین بخوانید : ارز دیجیتال بایننس یو اس دی (BUSD) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

سرعت تراکنش

NEO می تواند حدود 10000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد، در حالی که بلاک چین اتریوم در حال حاضر حدود 15 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی می کند.

همانطور که می بینید، شکاف بزرگی در سرعت تراکنش این دو وجود دارد. زمانی که هم بیت‌کوین و هم اتریوم در تلاش برای افزایش سرعت انجام تراکنش خود هستند، NEO یک جایگزین عالی محسوب می شود.

سوخت بلاک چین

بلاکچین نئو از توکن NeoGas برای کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌کند، اتریوم هم از Gas برای کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌کند ولی در بلاکچین اتریوم Gas به عنوان توکن مجزا شناخته نمی‌شود.

تقسیم پذیری

اتریوم (اتر) به واحدهای کوچکتر (گس) قابل تقسیم است اما NEO غیرقابل تقسیم است. بله درست است! NEO یکی از معدود ارزهایی است که مانند سهام یک شرکت قابل تقسیم نیست.

بنابراین، شما نمی توانید 10.5 NEO یا 1.2 NEO را انتقال دهید زیرا فقط به اعداد کامل وجود دارد. و به همین دلیل است که به توکن دیگری به نام GAS نیاز دارد که قابل تقسیم است.

حمایت دولت

چین به دلیل ایجاد جایگزین های خود برای سرویس های محبوب غربی مانند علی بابا در برابر آمازون، وی چت در برابر واتس اپ، بایدو در برابر گوگل و غیره شناخته شده است.

به طور مشابه، نئو به عنوان پاسخ چین به اتریوم در نظر گرفته می شود. نئو اولین و بزرگترین ارز دیجیتال چینی است و گفته می شود که توسط دولت چین پشتیبانی می شود. نئو فرصتی عالی برای تصرف بازار عظیم چین و سایر بازارهای آسیایی دارد.

تیم توسعه دهنده

هم نئو و هم اتریوم تیم های بزرگی دارند که از آنها حمایت می کنند.

اکنون همه بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین، را می شناسند.

او یک برنامه نویس روسی-کانادایی است که فقط 24 سال سن دارد. او در سنین پایین به بیت کوین علاقه مند شد و یکی از بنیانگذاران مجله بیت کوین بود.

او به همراه سایر بنیانگذاران، اتریوم را در سال 2015 توسعه و راه اندازی کرد. از آن زمان، او یکی از افراد پیشرو در جامعه ارزهای دیجیتال و بلاک چین بوده است.

ویتالیک بوترین و بقیه اعضای تیم نقش مهمی در ارتقای فناوری بیت کوین به سطح بالاتر ایفا کرده اند. آنها همچنان برای غلبه بر چالش های تکنولوژیکی که اتریوم در حال حاضر با آن مواجه است، به طور مداوم در حال نوآوری هستند.

برخی از اعضای اصلی تیم اتریوم که آن را بنیان‌گذاری کردند، پروژه‌های دیگری را برای خود راه‌اندازی کردند. از جمله چارلز هاسکینسون که کاردانو را راه اندازی کرد.

دا هانگفی، بنیانگذار نئو نیز تجربه زیادی در حوزه بلاک چین دارد. او AntShares را در فوریه 2014 تاسیس کرد تا بستری برای ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز ایجاد کند. در همین سال، هانگ‌فی به همراه اریک ژانگ مدیر اجرایی پروژه، Onchain را راه اندازی کردند، که یک شرکت تحقیق و توسعه در حوزه بلاکچین است. AntShares که بعدها به NEO تغییر نام داد، توسط شرکت آن‌چین توسعه داده شده است.

بنابراین، همانطور که می بینید، NEO نیز بنیادی قدرتمند دارد. تیم توسعه دهنده آن از همان ابتدا بخشی از اکوسیستم بلاک چین و ارزهای دیجیتال بوده است.  تنها تفاوت عمده این است که اتریوم در مقایسه با NEO دارای جامعه بزرگتری از توسعه دهندگان است.

مقیاس پذیری

بسیاری از شما می دانید که فناوری اصلی ارزهای دیجیتال، بلاک چین است و ارزهای دیجیتالی با بلاک چین قوی تر و مقیاس پذیرتر، از نظر فنی برتر هستند. یک جنبه بسیار مهم از بلاک چین اتریوم و نئو وجود دارد که باید آن را با هم مقایسه کنیم و آن مکانیسم اجماع است.

مکانیسم اجماع چیست؟

از آنجایی که بلاک چین یک شبکه غیرمتمرکز و همتا به همتا است، هیچ رهبری وجود ندارد که بتواند تصمیمات مهمی را اتخاذ کند. بنابراین، تصمیمات چگونه گرفته می شود؟ چگونه تصمیم می گیرید که آیا تراکنش ارز دیجیتال معتبر است یا خیر؟

اینجاست که مکانیسم اجماع وارد می‌شود. هر تراکنش روی یک بلاک چین زمانی تأیید می‌شود که شرکت‌کنندگان شبکه به اجماعی (توافق گروهی) مبنی بر معتبر بودن آن تراکنش برسند.

شرکت‌کنندگان شبکه (که «گره‌ها» نامیده می‌شوند) باید توابع پیچیده‌ای را روی رایانه‌های خود حل کنند و سپس بقیه شبکه را متقاعد کنند که راه‌حل آنها درست است. این روش تصمیم گیری به عنوان مکانیزم اجماع شناخته می شود.

در زیر عوامل مهم در نبرد NEO در مقابل Ethereum که به کارایی مکانیسم اجماع بستگی دارد آورده شده است:

سرعت تراکنش

مقیاس پذیری شبکه (که اساساً تعداد تراکنش هایی است که می تواند در یک ثانیه انجام شود)

هزینه تراکنش

چندین مکانیسم محبوب وجود دارد و ارزهای دیجیتال را می توان بر اساس نوع مکانیزم اجماعی که استفاده می کنند، متمایز کرد.

نئو از مکانیزم اجماع تحمل خطای بیزانسی (dBFT) استفاده می کند. این یک نسخه بهبود یافته از مکانیسم اثبات سهام (PoS) است. از سوی دیگر اتریوم از مکانیزم اثبات کار (PoW) استفاده می کند.

سخن پایانی

اکنون می دانید که NEO به دلیل مزایایی که از نظر فناوری نسبت به اتریوم دارد، اتریوم بعدی در نظر گرفته می شود.

همچنین می دانید که اتریوم از نظر پذیرش و محبوبیت برتر است و تیم اتریوم در حال کار بر روی راه‌حل‌هایی برای بهبود فناوری خود جهت مطابقت یا شکست فناوری NEO است.

بدون شک، مقایسه نئو با اتریوم سخت است و نمی توان گفت که برنده کیست و فقط زمان مشخص خواهد کرد.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید