/ اخبار ارز دیجیتال / صالح‌آبادی: معامله ارزهای دیجیتال از سوی بانک مرکزی به رسمیت شناخته نمی‌شود

زمان مطالعه : 3 دقیقه

صالح‌آبادی: معامله ارزهای دیجیتال از سوی بانک مرکزی به رسمیت شناخته نمی‌شود

به گفته علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی مبادله و سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ممنوع است از سوی بانک مرکزی پذیرفته‌شده نیست و طبق قانون افرادی که رمزارز استخراج کرده‌اند می‌توانند در حوزه ورادات از آن‌ها استفاده کنند.

صالح‌آبادی: معامله ارزهای دیجیتال از سوی بانک مرکزی به رسمیت شناخته نمی‌شود

به گفته علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی مبادله و سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ممنوع است از سوی بانک مرکزی پذیرفته‌شده نیست و طبق قانون افرادی که رمزارز استخراج کرده‌اند می‌توانند در حوزه ورادات از آن‌ها استفاده کنند.

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، صالح‌آبادی روز پنجشنبه در برنامه صف اول شبکه خبر با محوریت بررسی عملکرد بانک مرکزی در حفظ ارزش پول ملی و تنظیم مقررات نظام پولی و ارزی درخصوص سرمایه گذاری و مبادلات در بازار رمزارزها اظهار کرد: «موضوع رمزارزها چند سالی است که در دنیا مطرح شده اما هنوز بسیاری از کشورها آن را به رسمیت نشناخته اند و حتی برخی کشورها مانند چین معاملات و مبادلات آن را به عنوان ابزار سرمایه‌گذاری ممنوع کرده‌اند. در کشور ما نیز در سال ۱۳۹۹ دولت آیین‌نامه‌ای را برای کسانی که با مجوز قانونی وزارت صمت و وزارت نیرو رمز‌ارز استخراج کرده‌اند تصویب کرد تا بتوانند دارایی خود را در سامانه‌ای تحت نظارت بانک مرکزی عرضه و از رمز‌ارز استخراج شده برای واردات استفاده کنند.»

او یادآور شد: «البته همانطور که بانک مرکزی بارها اعلام کرده، خرید و فروش رمزارز خارج از چارچوب و برای مبادله و سرمایه‌گذاری ممنوع است و به رسمیت شناخته نمی‌شود؛ بنابراین سیاست کلی فعلی در مورد رمز‌ارزها این است که مبادله آن به عنوان ابزار سرمایه‌گذاری مورد قبول نیست، اما کسانی که استخراج رمز‌ارز انجام داده‌اند در چارچوب آیین‌نامه مصوب هیئت وزیران می توانند از آن برای واردات استفاده کنند.»

در این رابطه بخوانید‌ : معضل سه‌گانه بلاکچین چیست؟ (Blockchain Trilemma)

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: «با همکاری وزارت صمت برای کسانی که مجوز استخراج رمزارز دریافت کرده بودند امکان واردات کالا  فراهم شده است و  مقررات این کار نیز مشخص شده و به زودی طی هفته آینده اعلام عمومی خواهد شد.»

او با اشاره به نوسانات بالای قیمت رمزارزها نیز هشدار داد: «در این بین افراد زیادی در این بازار دچار ریسک سرمایه‌گذاری و زیان می‌شوند چرا که نوسانات رمزارزها بسیار زیاد است. به عنوان مثال بیت‌کوین تا ۶۰ ، ۷۰ هزار دلار هم بالا رفت و قیمت آن هم اکنون به حدود ۲۳ هزار دلار رسیده است بنابراین این بازار نوسانات بالایی دارد که مردم باید مراقب باشند.»

اجرای آزمایشی رمز ریال در شهریورماه

رئیس کل بانک مرکزی درباره رمزریال نیز توضیح داد: «ریال دیجیتال یا رمزریال با رمزارزهای جهان روا به کلی متفاوت است و افراد به جای اینکه اسکناس ریال را جابجا کنند می توانند از رمزریال یا ریال دیجیتال استفاده کنند، یعنی ریال دیجیتال جایگزین اسکناس ریال می‌شود. کارهای آن هم انجام شده و طبق وعده‌ای که داده ایم این کار انشاالله در شهریور ماه به طور آزمایشی عملیاتی می‌شود.»

صالح‌آبادی ادامه داد: «کشورهایی در دنیا این کار را انجام داده‌اند؛ یکی از این کشورها چین است که هم اکنون ۲۵۰ میلیون نفر از جمعیت این کشور از یوان دیجیتال استفاده می کنند. ما نیز در کشور زیرساخت‌های این کار را فراهم کرده‌ایم. در واقع ریال دیجیتال ریالی است که ناشر آن بانک مرکزی است، همانند اسکناس ریال که از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود. البته در این زمینه نیاز به آموزش است که انشاالله انجام خواهد شد.»

منبع: راه پرداخت

در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش بیبی دوج برای شما فراهم شده است.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین