/ آموزش تحلیل تکنیکال / الگوی کف دوقلو (Double Bottom)

زمان مطالعه : 10 دقیقه

الگوی کف دوقلو (Double Bottom)

الگوی کف دوقلو چه چیزی به شما میگوید؟

همانند بسیاری از الگوهای نمودار، الگوی کف دوقلو بهترین گزینه برای تحلیل چشم انداز میان مدت تا بلندمدت بازار است. به طور کلی، هر چه مدت زمان بین دو کف الگو بیشتر باشد، احتمال موفقیت الگوی نمودار بیشتر می شود.

الگوی کف دوقلو (Double Bottom)

الگوی کف دوقلو چیست؟

الگوی کف دوقلو (double bottom) یک الگوی نمودار تحلیل تکنیکال است که تغییر در روند و برگشت قیمت را توصیف می کند. این الگو، افت یک سهام یا شاخص، بازگشت، یک افت دیگر به همان سطح یا مشابه با افت اولیه و در نهایت یک بازگشت مجدد را توصیف می کند. دو دره شبیه حرف “W” است. دو بار لمس کف قیمت در این الگو نشان دهنده سطح حمایت است.

نکات مهم

  • الگوی کف دوقلو شبیه حرف “W” است. این الگو با دو بار لمس کف قیمت، یک سطح پشتیبانی در نظر گرفته می شود.
  • پیشروی کف اول باید 10٪ تا 20٪ کاهش یابد، سپس دومین کف قیمتی باید 3٪ تا 4٪ پایین تر از سطح قبلی تشکیل شود و حجم در پیشرفت بعدی باید افزایش یابد.
  • الگوی کف دوقلو همیشه از یک روند نزولی عمده یا جزئی در یک اوراق بهادار خاص پیروی می کند و نشانه بازگشت و آغاز یک روند صعودی بالقوه است.

الگوی کف دوقلو چه چیزی به شما میگوید؟

اکثر تحلیلگران تکنیکال معتقدند که پیشروی کف اول باید 10 تا 20 درصد کاهش یابد. کف دوم باید 3 تا 4 درصد پایین تر از نقطه قبلی تشکیل شود و حجم پیشروی بعدی باید افزایش یابد.

همانند بسیاری از الگوهای نمودار، الگوی کف دوقلو بهترین گزینه برای تحلیل چشم انداز میان مدت تا بلندمدت بازار است. به طور کلی، هر چه مدت زمان بین دو کف الگو بیشتر باشد، احتمال موفقیت الگوی نمودار بیشتر می شود. مدت زمان مناسب برای کف های الگوی کف دوقلو، حداقل سه ماه است تا الگویِ احتمالی، موفقیت بیشتری را به همراه داشته باشد. بنابراین، بهتر است هنگام استفاده از این الگو برای تحلیل بازارها، از نمودارهای قیمت داده‌ی روزانه یا هفتگی استفاده کنید. اگرچه ممکن است این الگو در نمودارهای قیمت روزانه ظاهر شود، اما زمانی که از نمودارهای قیمت داده در طی روز استفاده می شود، اطمینان از اعتبار الگوی دو کفی بسیار دشوار است.

در این رابطه بخوانید‌ : قرارداد هوشمند در بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟

الگوی کف دوقلو همیشه از یک روند نزولی اصلی یا جزئی پیروی می کند و نشانه بازگشت قیمت و شروع یک روند صعودی بالقوه است. در نتیجه، این الگو باید توسط مبانی بازار برای خود اوراق بهادار و همچنین بخشی که اوراق بهادار به آن تعلق دارد و بازار به طور کلی اعتبارسنجی شود. عوامل بنیادی باید منعکس کننده ویژگی های یک برگشت قریب الوقوع در شرایط بازار باشند. همچنین، حجم باید در طول تشکیل این الگو به دقت کنترل شود. افزایش حجم معمولاً در طول دو حرکت صعودی قیمت در الگو رخ می دهد. این افزایش‌ها در حجم، نشانه‌ای قوی از فشار صعودی قیمت هستند و به‌ عنوان تأیید بیشتر الگوی کف دوقلو موفق عمل می‌کنند.

هنگامی که قیمت پایانی در بازگشت دوم رخ داد و به سقف قیمتی بازگشت اول الگو نزدیک شد، و همچنین افزایش محسوس در حجم با عوامل بنیادی همراه شد، و شرایط مساعد بازار برگشت را نشان داد، باید در سطح سقف قیمتی بازگشت اول، به همراه حد ضرر در کف قیمتی سطح دوم الگو، یک موقعیت لانگ یا خرید اتخاذ کرد. هدف سود باید دو برابر مقدار حد ضرر بالاتر از قیمت ورودی در نظر گرفته شود.

مثال

بیایید به یک مثال تاریخی از الگوی کف دوقلو در نوامبر 2018 نگاه کنیم. سهام گروه وودافون (VOD) پس از گزارش نتایج مالی بهتر از حد انتظار شرکت، بیش از 9 درصد افزایش یافت. مهمتر از آن، مدیرعامل جدید نشان داد که سود سهام وودافون با وجود تلاش‌ها برای کنترل بدهی پس از تصاحب 22 میلیارد دلاریِ شرکت‌های لیبرتی گلوبال (LBTYA) در آلمان و اروپای شرقی، امن است.

الگوی کف دوقلو

از نقطه نظر تکنیکال، سهام وودافون با هدف قیمت صعودی کوتاه مدت 21.50 دلار، الگوی کف دوقلو را تشکیل داد. سایر اندیکاتورها این الگو را تأیید کردند: شاخص قدرت نسبی (RSI) با تفسیر 55.00 دلار خنثی ماند، اما اندیکاتور میانگین متحرک همگرایی واگرایی (MACD) در یک تقاطع صعودی متعلق به اوایل ماه، باقی مانده است.

تفاوت بین الگوی کف دوقلو و سقف دوقلو

الگوهای سقف دوقلو، برعکس الگوی کف دوقلو هستند. یک الگوی سقف دوقلو، از دو قله منحنی متوالی تشکیل می شود. اولین قله منحنی یک الگوی U وارونه را تشکیل می دهد. این الگو اغلب می‌تواند شاخصی برای بازگشت نزولی باشد، زیرا اغلب پس از یک رالی صعودی طولانی مدت رخ می‌دهد. الگوی سقف دوقلو، نتیجه مشابهی خواهد داشت. اگر الگوی سقف دوقلو اتفاق بیفتد، دومین قله معمولاً کمی زیر قله اول قرار می گیرد که نشان دهنده مقاومت و خستگی است. شکل گیری این الگو می تواند اتفاق نادری باشد زیرا آنها اغلب نشان می دهند که سرمایه گذاران به دنبال کسب سود نهایی از یک روند صعودی هستند. الگوی سقف دوقلو اغلب منجر به بازگشت نزولی می شود که در آن معامله گران می توانند از فروش سهام در روند نزولی سود ببرند.

محدودیت ها

تشکیل الگوی کف دوقلو، درصورتی که به درستی شناسایی شود بسیار موثر است. با این حال، هنگامی که به اشتباه تفسیر شود، می تواند بسیار مضر باشد. بنابراین، قبل از نتیجه گیری سریع، باید بسیار مراقب و صبور بود.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش دوج کوین برای شما فراهم شده است.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین