پالیگان (Polygon)، شبکه زنجیره جانبی اتریوم (Ethereum)، طرح EIP-1559 را راه‌اندازی کرده است که هاردفورک لندن نیز نامیده می‌شود.

این به روز رسانی در بلاک 23850000 در ساعت 2:48 بامداد فعال شد و کارمزد سیستم قبلی پالیگان را بر اساس «حرکت قیمت اولیه» با کارمزد پایه جایگزین می کند.

با فعال شدن EIP-1559، تراکنش‌های پالیگان از کارمزد پایه استفاده می‌کنند؛ مقدار تخمینی کارمزدی که برای یک تراکنش تعیین می‌شود تا بلافاصله در شبکه پردازش شود. علاوه بر این، سیستم کارمزد جدید، اعتبارسنجی‌ها را با «کارمزد اولویت‌دار» که به عنوان انگیزه‌ای برای سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها عمل می‌کند، جبران می‌کند.

طرح EIP-1559 برای اولین بار در اتریوم به عنوان هاردفورک لندن در آگوست سال گذشته راه اندازی شد. در این سیستم میزان کارمزد پایه بر اساس میزان ازدحام شبکه، بالا و پایین تنظیم می شود. این پروتکل همچنین به کیف پول های (Web3) اجازه می دهد تا به طور خودکار کارمزدهای کاربران را به روش مطمئنی تنظیم کنند.

EIP-1559 می تواند به ساخت سیستم کارمزدِ قابل پیش بینی تر و پایدارتری برای پالیگان، در برابر شوک های تقاضا کمک کند. تیم پالیگان در وبلاگی بیان کرد که امیدوار است EIP-1559 تراکم شبکه و تراکنش های اسپم کمتری به بار آورد.

EIP-1559 به‌جای پرداخت کارمزد به اعتبارسنج های خود، کارمزد پایه‌ی هر تراکنش پرداخت شده با توکن اصلی متیک (MATIC) را می‌سوزاند. EIP-1559 علاوه بر دستیابی به قابلیت پیش‌بینی کارمزد ها، یک تغییر اساسی در سیاست پولی اتریوم با کاهش عرضه در گردش اتر ایجاد کرد.

تیم پالیگان توضیح داد مانند اتریوم، EIP-1559 ممکن است به دلیل عرضه توکن ثابت متیک که حدود 10 میلیارد توکن است، تأثیر منفی بر آن داشته باشد. تخمین زده می شود EIP-1559 حدود 0.27 درصد از کل عرضه متیک را در یک بازه زمانی یک ساله بسوزاند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *