بسیاری از رمزارزها بر روی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران متمرکز شده‌اند اما توسعه دهندگانی که بسیاری از تراکنش‌ها را ممکن می‌سازند اغلب فراموش می شوند. ماریا شن از الکتریک کپیتال (Electric Capital) گزارشی از فعالیت توسعه دهندگان در سال گذشته منتشر کرد و این آمار فوق العاده هستند.

شن در پادکست (Unchained) گفت چرا وقت آن رسیده است که این بخش نگاه دقیق‌تری به کدنویسان و سازندگان قراردادهای هوشمند داشته باشد.

فعالیت توسعه دهندگان در سال 2021 شدت یافت، با وجود این که قیمت بیت کوین نوسانات نزولی و صعودی زیادی داشته است. شن خاطرنشان کرد،”من فکر می کنم، سال 2021 اوج های تاریخی زیادی داشت. اول از همه، تعداد توسعه دهندگان ماهانه به یک رکورد بی سابقه رسید. در حال حاضر بیش از 18000 برنامه‌نویس ماهانه در Web3 داریم که نسبت به سال گذشته 75 درصد افزایش داشته است.”

این گزارش فقط توسعه دهندگان منبع باز را شامل می شود. شن تاکید کرد که تعداد کل توسعه دهندگان در (Web3) می تواند به طور قابل ملاحظه ای بیشتر باشد.

طبق این گزارش برنده واضح این حوزه ، شبکه ای جز اتریوم نیست. در این گزارش آمده است، اتریوم همچنان بزرگترین اکوسیستم ابزارها، اپلیکیشن ها و پروتکل ها را دارد و 2.8 برابر بزرگتر از دومین اکوسیستم بزرگ است. از هر پنج توسعه‌دهنده جدیدی که وارد Web3 می‌شوند، یک نفر روی اتریوم کار می‌کند.

چهار رتبه اول عبارتند از پولکادات ، کازمس ، سولانا و بیت کوین. شن همچنین گفت که بیش از 34000 توسعه‌دهنده در سال 2021 وارد این بخش شده‌اند بسیار بیشتر از هر سال دیگری در تاریخ [البته مختصر] این صنعت است.

اما به طور کلی آمار توسعه دهندگان در مورد وب 3 و پروژه های کریپتو به ما چه می گوید؟ مدیر اجرایی الکتریک کپیتال گفت: من فکر می‌کنم به طور کلی، بررسی توسعه منبع باز راه بسیار خوبی برای پیش بینی خطوط روند است و البته، بسیاری از پروژه های بسیار مهم منبع باز هستند و جوامع بزرگی نیز در آنها مشارکت دارند.

گزارش الکتریک کپیتال اندکی قبل از اینکه بازار به حالت ترس شدیدی که به ندرت دیده می شود سقوط کند منتشر شد. این اتفاق پس از سقوط بیت کوین به زیر 42000 دلار رخ داد.

با این حال، گزارش فعالیت توسعه دهندگان نشان می دهد که صنعت کریپتو بسیار فراتر از عملکرد قیمت است.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *