/ معرفی ارزهای دیجیتال / تاریخچه و ویژگی های ارز دیجیتال و پلتفرم گراف (GRT)

زمان مطالعه : 5 دقیقه

تاریخچه و ویژگی های ارز دیجیتال و پلتفرم گراف (GRT)

مزایا و معایب GRT چیست؟

استراتژی به کار رفته در این پروژه به این صورت است که در ابتدا یه هاست (Host) بوجود آوردند و آن را در اختیار کاربران گذاشتند. به این ترتیب تا قبل از غیر متمرکز شدن کامل شبکه، میتوانستند به نیازی که در این حوزه وجود دارد پاسخ دهند. محصول ابتدایی به کاربران ارائه شد تا بتوانند بر اساس نظرات کاربر، آزمون و خطا، تکرار یا اضافه کردن ویژگی های مختلف در پلتفرم گراف، شبکه کاملی را بسازند.

تاریخچه و ویژگی های ارز دیجیتال و پلتفرم گراف (GRT)

ساخت و راه اندازی ارز دیجیتال گراف The Graph حدودا سه سال طول کشید. گراف در دوره ای بوجود آمد که تب و تاب فعالیت در حوزه بلاک چین بالا گرفته بود. البته به مرور زمان، خیلی از فعالان این حوزه دلسرد شدند و پروژه هایشان را نیمه کاره رها کردند. اما تیم گراف همچنان به کار خود ادامه داد. این پروژه برای ایجاد و توسعه اینترنت وب 3 (نسل سوم اینترنت) تلاش میکند.

استراتژی به کار رفته در این پروژه به این صورت است که در ابتدا یه هاست (Host) بوجود آوردند و آن را در اختیار کاربران گذاشتند. به این ترتیب تا قبل از غیر متمرکز شدن کامل شبکه، میتوانستند به نیازی که در این حوزه وجود دارد پاسخ دهند. محصول ابتدایی به کاربران ارائه شد تا بتوانند بر اساس نظرات کاربر، آزمون و خطا، تکرار یا اضافه کردن ویژگی های مختلف در پلتفرم گراف، شبکه کاملی را بسازند.

در ژوئن 2020 پروژه های دیفای به طور چشمگیری رشد و افزایش پیدا کردند. به همین خاطر میلیون ها جستجو در شبکه های بلاک چینی انجام میشد که این تعداد تا ماه آگوست به 4 میلیارد جستجو رسید. در همین زمان تیم گراف شبکه غیر متمرکز The Graph را توسعه میداد. این همزمانی برای پیدا کردن ایرادات این پروژه و توسعه و ارتقای آن، بسیار مفید بود.

زبان برنامه نویسی پروژه گراف چیست؟

در ابتدا قرار بود برای ساخت این پروژه از زبان برنامه نویسی GO استفاده شود اما بعد ها از Rust برای ساخت این پروژه استفاده شد. دلیل این تغییر انتخاب، قابل اعتماد بودن این زبان بود. همچنین در زبان Rust مشکلات مربوط به مدیریت حافظه برای این پروژه وجود ندارد. علاوه بر آن، با استفاده از این زبان برنامه نویسی امکان ساخت Rock solid های قابل تنظیم وجود دارد.

همچنین در این پروژه برای استاندارد سازی کد ها از AssemblyScript استفاده شده است. در این سیستم استاندارد WASM به کار رفته که از آن به عنوان استانداردی برای اجرای درست کد ها و کاربرها در فضایی امن و با حداکثر کارایی مورد استفاده قرار میگیرد.

ویژگی های پلتفرم The Graph

یکی از مهمترین ویژگی های ارز دیجیتال گراف، زیر ساخت های غیر متمرکز این پروژه است. در این پروژه برای اطمینان از امنیت اقتصادی شبکه ارز گراف و ایجاد یکپارچگی برای داده های مورد جستجو، از نمودار مخصوص GRT استفاده میشود. پروژه گراف لایه ای از داده ها را در بلاک چین بوجود آورده که شاخص گذار ها با استفاده از آن میتوانند از گره اتریوم یا نود گراف استفاده کنند. همچنین امکان استفاده از اپراتورهای نود مثل Infura یا Alchemy وجود دارد.

پروژه The Graph پروتکلی روی شبکه اتریوم است و به همین خاطر ارز دیجیتال GRT هم روی این شبکه و بر اساس استاندارد ERC20 ساخته شده است. با استفاده از این توکن میتوانید به کسب درآمد از این پروژه بپردازید. در این شبکه دو نوع سهام دار (Staker) وجود دارد:

دسته اول شاخص گذار یا Indexer نامیده میشوند. این گروه با نگهداری ارز GRT عملکرد شبکه را بهبود میبخشند. همچنین در جمع آوری کارمزد هایی که در شبکه باید پرداخت شوند، نقش بسزایی دارند. مقدار پاداشی که این افراد دریافت میکنند، بستگی به تعداد توکن های ذخیره شده آنها دارد. به همین خاطر هولدر های ارز دیجیتال Graph نسبت به نگهداری این رمز ارز تشویق میشوند.

گروه بعدی متصدیان یا Curator ها هستند که، با استفاده از ارز دیجیتال گراف به شاخص گذار ها اعلام میکنند، کدام یک از زیر گراف ها به شاخص گذاری نیاز دارند. همچنین این دسته از سهامداران با توسعه دهندگان نیز در ارتباطند و به آنها اطلاع می دهند که از کدام API ها استفاده کنند.

توسعه دهندگان برای استفاده از خدمات جستجو در شبکه The Graph باید هزینه ای را به عنوان کارمزد پرداخت کنند. این هزینه جستجو (Query fee) هزینه ای است که توسعه دهندگان یا اپلیکیشن های غیر متمرکزی که از SubGraph استفاده میکنند، به ازای هر جستجو باید پرداخت کنند. این هزینه به شاخص گذار و متصدیان پلتفرم گراف پرداخت میشود. اما میزان هزینه های این شبکه بسیار کمتر از اینترنت نسل دوم است. در این شبکه هزینه های مربوط به تهیۀ سرور، فضای ابری و تأمین کنندگان پایگاه داده و هزینه سرورهای مهندسی و تأمین و نگهداری از شبکه با استفاده از ارز گراف پرداخت میشود.

مزایا و معایب GRT چیست؟

مزایا:

تمرکززدایی: یکی از مهمترین ویژگی هایی که در همه ی ارزهای دیجیتال وجود دارد، غیر متمرکز سازی است. گراف یکی از پروژه هایی است که بر بستر بلاک چین ساخته شده و از چنین برنامه هایی حمایت میکند.

حاکمیت غیر متمرکز: حکمرانی و مدیریت این پروتکل به نحوی طراحی شده که همه کاربران این شبکه میتوانند در فرآیند تصمیم گیری ها و مدیریت این شبکه نقش موثری داشته باشند.

امنیت بالا در گراف: پروتکل گراف امنیت بالایی دارد و همین مسئله باعث شده اعتماد کاربر ها به این پروژه جلب شود.

توسعه برنامه های سطح بالا: در پروژه و ارز گراف مراحلی وجود دارد که توسعه دهندگان با استفاده از آن میتوانند برنامه هایی با سطح بالاتر بسازند. پلتفرم گراف روش جدیدی برای تعامل با انسان ها در سطح وب به وجود آورده که در این حوزه بی سابقه است. این مسئله در حوزه اینترنت Web 3.0 بسیار مهم است؛ زیرا همه ی افراد شبکه با استفاده از این قابلیت میتوانند به اطلاعات مربوط به بلاک چین ها دسترسی پیدا کنند.

قابلیت همکاری: گراف به کاربران مختلف اجازه میدهد که با استفاده از یک اپ، به اپلیکیشن دیگری رفته و از آن استفاده کنند.

معایب:

مهم ترین مشکلی که توکن های گراف با آن روبرو هستند، عرضه محدود آن هاست. البته این مسئله میتواند ارزش این توکن ها را بالا ببرد؛ ولی با توجه به کاربرد هایی که برای این ارز دیجیتال در نظر گرفته شده، این عرضه محدود میتواند مشکل آفرین باشد. از معایب دیگر این پروژه میتوان به عدم مشارکت توسعه دهندگان در صدور توکن های این شبکه اشاره کرد.

آینده و قیمت ارز گراف

پروژه تست نت (Test net) که یکی از زیرمجموعه های گراف است، به تازگی راه اندازی شده است. بعد از اجرای تست نت اپراتور های زیادی برای ثبت نام و استفاده از پروژه The Graph هجوم آوردند. از این اپراتور های جدید، بیش از 200 نود توانستند موفق به پیاده سازی نود های گراف شوند.

قیمت ارز گراف

هدف بعدی این پروژه، ایجاد و توسعه شاخص گذارها و جایگزین کردن آن ها با هاست (Host) های قبلی است. یکی دیگر از هدف های این پروژه، افزایش میزان غیر متمرکزسازی شبکه گراف است. از طرف دیگر پروژه و ارز گراف با ایجاد بستری برای ساخت اپلیکیشن ها بدون سرور، استفاده از نسل سوم اینترنت را ساده تر میکند. در صورتی که این اهداف به تحقق بپیوندند، میتوانیم نسبت به آینده ارز دیجیتال گراف خوش بین باشیم.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش شیبا برای شما فراهم شده است.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید