/ اخبار اتریوم / رشد استیبل کوین ها و دیفای (DeFi) موجب افزایش کارمزد اتریوم (Ethereum) به بالاترین میزان طی 2 سال اخیر شده است

3 سال پیش

زمان مطالعه : 5 دقیقه

رشد استیبل کوین ها و دیفای (DeFi) موجب افزایش کارمزد اتریوم (Ethereum) به بالاترین میزان طی 2 سال اخیر شده است

رشد استیبل کوین ها و دیفای (DeFi) موجب افزایش کارمزد اتریوم (Ethereum) به بالاترین میزان طی 2 سال اخیر شده است

کارمزد تراکنش های اتریوم (Ethereum) به اوج خود رسیده است ، این موضوع چه تاثیری بر شبکه و قیمت اتر (ETH) خواهد داشت؟

 

کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم (Ethereum) به بالاترین میزان در طی دو سال گذشته رسیده است و برای دومین بار در سه ماه گذشته از کارمزد شبکه بیت کوین (Bitcoin) پیشی گرفته است.

 

به تازگی ، مکس برونستین (Max Bronstein) ، محقق کوین بیس (Coinbase) نمودار زیر را توییت کرد و اظهار داشت که به نظر می رسد افزایش کارمزد اخیر تا حد زیادی به دلیل افزایش فعالیت های مرتبط با استیبل کوین ها در شبکه اتریوم (Ethereum) رخ داده است.

کارمزد شبکه بیت کوین و اتریوم. منبع: توییتر

 

همانطور که قبلاً توسط کوین تلگراف گزارش شده است ، استیبل کوین تتر USDT Tether بیشترین میزان کارمزد شبکه را تشکیل می دهد ، و طبق گزارش (ETH Gas Station) ، حدود 2.56 میلیون دلار در ماه گذشته در زمینه کارمزد اتر (ETH) هزینه شده است. اگرچه فعالیت استیبل کوین ها مطمئناً یکی از دلایل اصلی افزایش شدید کارمزد تراکنش های اتر (ETH) است ، اما مطمئناً این تنها دلیل نیست.

 

تتر (USDT)  ، دیفای (DeFi) و اتر (ETH) در حال افزایش کارمزد ها هستند

داده های اتر گس استیشن نشان می دهد که پس از کاربران تتر (USDT) ، نرم افزارهای مدیریت مالی غیرمتمرکز معروف مانند یونی سوآپ (Uniswap) و کایبر نتورک (Kyber Network) ، سهم زیادی از کارمزدهای شبکه اتریوم (Ethereum) دارند. این نشان می دهد که دیفای نیز یک عامل بسیار مهم است که در هنگام تجزیه و تحلیل افزایش نرخ کارمزد ها باید مورد توجه قرار گیرد.

 

کارمزد تراکنش های شبکه اتریوم (Ethereum) در ماه می به بالاترین میزان خود رسیده است ، اما تعداد تراکنش ها رکورد تازه ای ثبت نکرد. این نشان می دهد که فعالیت فعلی فقط به تراکنش های معمول مانند انتقال تتر (USDT) مربوط نیست و از قراردادهای هوشمند پیچیده حاصل می شود.

 

در حالی که تعداد تراکنش های روزانه از اوج خود در ژانویه 2018 به میزان 1،349،890 تراکنش ، فاصله بسیاری دارد ، سایر معیارها به افزایش علاقه یا حداقل گرایش به خود اتر (ETH) اشاره دارند.

عرضه فعال 3 تا 5 سال اخیر اتر. منبع: شیشه شیشه

 

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است ، تعداد اترهایی که طی 3 تا 5 سال گذشته بین حساب های مختلف جا به جا شده اند در بیشترین میزان قرار دارد.

 

عوامل دیگر افزایش علاقه به آلت کوین ها را می توان در بازار مشتقات مشاهده کرد که قراردادهای اختیار باز اتر (ETH) با رشدی چشمگیر همراه بوده است. قراردادهای باز دریبیت (Deribit) در دو ماه گذشته با افزایشی 315 درصدی به 158 میلیون دلار رسیده است و موقتاً از قراردادهای باز بیت کوین (BTC) پیشی گرفته است.

 

افزایش کارمزدهای اتریوم (Ethereum) به چه معناست؟

افزایش علاقه و فعالیت رو به رشد در شبکه اتریوم (Ethereum) ممکن است خبری مثبت برای طرفداران بلاکچین (blockchain) تلقی شود. در حالی که این رشد نشانگر افزایش تعاملات اتر (ETH) و نرم افزارهای غیرمتمرکز در شبکه اتریوم (Ethereum) است ، اما از نقطه نظر فنی نیز مشکلاتی را ایجاد می کند.

 

نسخه جدید اتریوم (Ethereum 2.0) قرار است تابستان امسال به بازار عرضه شود و وعده می دهد با فناوری شاردینگ خود ، مشکلات مقیاس پذیری فعلی را حل می کند. با این حال ، بیشتر از یک سال زمان خواهد برد تا مهاجرت به بلاکچین (blockchain) جدید تکمیل شود و بلاکچین (blockchain) فعلی به سیستم جدید استیکینگ و شاردینگ  مهاجرت کند.

 

همانطور که جوزف تودارو ( Joseph Todaro) ، مدیر ارشد (Blocktown Capital) در توئیت اخیر خود اظهار داشت ، مشکلات قابلیت مقیاس پذیری فعلی می تواند کاربران و شرکت ها را از شبکه اتریوم (Ethereum) به سایر پلتفرم های قرارداد هوشمند با راه حل های مقیاس پذیری بهتر و تراکم کمتر سوق دهد.

 

اگر سرمایه گذاری بر برنامه های غیرمتمرکز اتریوم (Ethereum) ادامه داشته باشد ، فشارها مبنی بر نیاز به یک راه حل موثر و آسان ادامه خواهد یافت و تشدید می شود. راه حل هایی مانند افزایش حد مجاز مجموع کارمزد هر بلاک ممکن است به جلوگیری از تراکم شبکه کمک کند اما این راهکار تنها مهلت حل چالش را بیشتر می کند و برخی از چالش های دیگر شبکه مانند افزایش سایز بلاکچین (blockchain) را تشدید می کند.

میانیگن کارمزد روزانه تراکنش های اتریوم . منبع:  Etherscan

 

این احتمال وجود دارد که محبوبیت روزافزون اتریوم (Ethereum) پاشنه آشیل این شبکه باشد و تعداد زیادی از حامیان اتریوم (Ethereum) نیز نسخه جدید این شبکه (Ethereum 2.0) را راه حلی برای این مشکلات می دانند.

 

همچنین این احتمال وجود دارد که راه حل های لایه دوم نظیر ماتیک (Matic) ، اسکیل لبز (Skale Labs) یا سایر راه حل های مقیاس پذیری مانند پلاسما (Plasma) بتوانند این مشکلات را برطرف کنند ، اما در این مرحله فقط زمان ، موفقیت یا عدم موفقیت (Ethereum 2.0) را تعیین می کند.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)