/ معرفی ارزهای دیجیتال / ارز دیجیتال هدرا هش گراف (HBAR) چیست؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه

ارز دیجیتال هدرا هش گراف (HBAR) چیست؟

ارزدیجیتال هدرا چگونه کار می‌کند؟

هش گراف الگوریتمی ‌است که مزایای بلاک چین (تمرکززدایی، توزیع و امنیت از طریق هش) را با سرعت بالای انجام تراکنش‌ها فراهم می‌کند. در حالی که شبکه بیت کوین دارای حدود پنج تراکنش در ثانیه (TPS) و اتریوم ۱۵ TPS است، شبکه Hedera می‌تواند تا ۱۰۰۰۰ TPS را مدیریت کند. بنابراین، این شبکه می‌تواند بلاک چین‌های نسل اول را از نظر مقیاس‌پذیری و سرعت شکست دهد.

ارز دیجیتال هدرا هش گراف (HBAR) چیست؟

هدرا هش گراف HBAR ارز اصلی شبکه هدرا است. Hedera یک شبکه رمزنگاری عمومی برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) است که از نوع منحصر به فردی از دفتر کل توزیع‌شده (DLT) به نام هش ‌گراف استفاده می‌کند.

هش گراف الگوریتمی ‌است که مزایای بلاک چین (تمرکززدایی، توزیع و امنیت از طریق هش) را با سرعت بالای انجام تراکنش‌ها فراهم می‌کند. در حالی که شبکه بیت کوین دارای حدود پنج تراکنش در ثانیه (TPS) و اتریوم ۱۵ TPS است، شبکه Hedera می‌تواند تا ۱۰۰۰۰ TPS را مدیریت کند. بنابراین، این شبکه می‌تواند بلاک چین‌های نسل اول را از نظر مقیاس‌پذیری و سرعت شکست دهد.

HBAR ارز اصلی شبکه Hedera است. Hedera یک شبکه DLT که با بلاک چین بیت کوین و اتریوم تفاوت دارد اما اهداف یکسانی را دنبال می‌کند. این شبکه مبتنی بر مکانیسم‌های امنیتی و اعتبارسنجی است که کارآمدتر از آنهایی است که در شبکه‌های بلاک چین اعمال می‌شود.

در این رابطه بخوانید‌ : ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot) چیست؟

هدرا به جای بلاک چین، DLT را روی هش گراف پیاده‌سازی می‌کند. فناوری هش گراف جایگزینی عملی برای بلاک چین به منظور استفاده از سیستم دفتر کل باز ارائه می‌دهد. این فناوری در مقایسه با بلاک چین مزایای متعددی دارد. به عنوان مثال، چیزی به عنوان استخراج نداریم، به این معنی که تأثیر محیطی استفاده از آن به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. همچنین دارای کارمزد تراکنش ثابت کمتری معادل ۰.۰۰۰۱ دلار در هر تراکنش است و کارمزدها با قیمت هدرا هش گراف HBAR در نوسان نیست. علاوه بر این، شبکه‌های مبتنی بر هش ‌گراف می‌توانند یک DLT را با همان امتیازات امنیتی و ناشناس بودن دفترکل‌های مبتنی بر بلاک چین، با مزایای اضافی مانند بهبود عملکرد و ظرفیت پردازش بالاتر، پیاده‌سازی کنند.

در حال حاضر، شبکه Hedera تنها پیاده‌سازی DLT بر اساس الگوریتم هش ‌گراف است و HBAR تنها ارزدیجیتال مبتنی بر هش ‌گراف به شمار می‌رود. Hedera علیرغم اینکه پروژه پیشگام در این زمینه است، دستورالعمل‌های دقیق و تصاویر کد منبعی را برای فراخوانی‌های رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) ارائه می‌دهد که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد پروژه‌های رمزنگاری خود را در شبکه Hedera بسازند.

هدرا به دلیل پتانسیلی که برای ارائه مزایای دفتر کل مبتنی بر بلاک چین دارد، توجه شرکت‌های فناوری و سرمایه‌گذاران بزرگ را به خود جلب می‌کند. این در حالی است که از مشکلات فنی که مانع از افزایش حجم تراکنش‌ها می‌شود نیز جلوگیری می‌کند. هدرا قبلاً با برخی از شرکت‌های پیشرو جهان مانند بوئینگ، گوگل و IBM که اعضای شورای حاکمیتی هدرا هستند، همکاری کرده است.

از آنجایی که صدور توکن‌های HBAR مستلزم اجرای الگوریتم اجماع پیچیده نیست، شبکه هدرا تمام ۵۰ میلیارد توکن را قبل از راه‌اندازی Mainnet خود در سال ۲۰۱۸ استخراج کرد و آنها را تخصیص داد.

ارزش هدرا هش گراف HBAR، با توجه به چندین مورد استفاده مختلف تعیین می‌شود. اول اینکه به عنوان توکن کاربردی Hedera عمل می‌کند. اگر در تأیید تراکنش‌های شبکه به عنوان یک اپراتور گره اثبات سهام (PoS) شرکت کنید، برای استفاده از توکن‌های HBAR انگیزه دارید. علاوه بر این، اعتبارسنجی‌ها با توکن‌های HBAR برای ایمن‌سازی شبکه Hedera پاداش می‌گیرند.

HBAR همچنین توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است که معتقدند ارزش آن با تبدیل شدن شبکه Hedera به جریان اصلی افزایش خواهد یافت. این شبکه همچنین موقعیت خوبی برای جذب دوستداران محیط زیست و سرمایه‌گذاران با استفاده از PoS به جای مکانیسم اثبات کار (PoW) انرژی‌بر را دارد.

ارزدیجیتال هدرا (Hedera) چگونه کار می‌کند؟

Hedera Hashgraph بر اساس ایده‌ای که از تئوری گراف گرفته شده است کار می‌کند. ایده‌ای که به عنوان نمودارهای جهت‌دار غیرچرخه‌ای شناخته می‌شود. این نمودارها، شکل‌گیری ساختارهای داده و جریان‌هایی را که وضعیت‌های قبلی را دنبال نمی‌کنند، تسهیل می‌کنند. نمودارهای غیرچرخه‌ای تضمین می‌کنند که تراکنش‌ها پس از تأیید در شبکه قابل تغییر نیستند.

Hedera این نمودارها را در گره‌های خود (اعتبارکننده‌های شبکه) به کار می‌گیرد تا مکانیزم اجماع ناهمزمان با تحمل خطا (ABFT) را پیاده‌سازی کند. این مکانیسم جایگزینی برای روش‌های اجماع رمزنگاری آهسته و با منابع فشرده است که توسط دفتر کل مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌شود. هدرا هش گراف HBAR به شدت معتقد است که مکانیسم ABFT نسبت به روش‌های اعتبارسنجی استاندارد، مؤثرتر، منطقی‌تر و ایمن‌تر است، زیرا تراکنش‌ها از نظر انرژی کارآمد و مقرون به صرفه می‌شوند.

از آنجایی که شبکه هدرا کاملاً با قراردادهای هوشمند سازگار است، به طور بالقوه می‌تواند میزبان dApps باشد. این ویژگی به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند برنامه‌هایی بسازند که از انتقال دارایی بدون نیاز به وجود اشخاص ثالث مانند بانک‌ها و کارگزاران پشتیبانی می‌کنند. حذف واسطه‌ها از معادله، dApps را مقرون به صرفه‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر از برنامه‌های معمولی می‌کند. Hedera از طریق اجماع و حکمرانی Hashgraph کار می‌کند. اجماع و حاکمیت Hedera آن را بسیار مقیاس‌پذیر و مناسب برای تبدیل شدن به اولین شبکه هش DLT برای دستیابی به پذیرش انبوه می‌کند.

بنیانگذاران هدرا هش گراف

Hedera Hashgraph توسط دکتر Leemon Baird و Mance Harmon راه‌اندازی شده است. دکتر لیمون بیرد به عنوان سرمایه‌گذار الگوریتم اجماع توزیع شده هش ‌گراف شناخته می‌شود و در حال حاضر به ‌عنوان دانشمند ارشد هدرا هش گراف HBAR در حال فعالیت است.

قبل از تأسیس هدرا هش گراف، بیرد بیش از یک دهه تجربه در زمینه‌های مختلف علوم رایانه و نقش‌های امنیتی داشت و قبلاً به عنوان دانشمند ارشد تحقیقاتی در مرکز آکادمی ‌توسط تحقیقات فضای مجازی کار می‌کرد. او همچنین در Swirlds Inc.، پلتفرمی ‌برای ساخت DApps به عنوان یکی از بنیانگذاران و CTO شناخته می‌شود.

همچنین بخوانید : کیف پول آرجنت (Argent) چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

از سوی دیگر، منس ‌هارمون، مدیرعامل هدرا و یک مدیر اجرایی فناوری و کارآفرین باتجربه است.‌ هارمون حدود دو دهه تجربه در نقش‌های اجرایی در شرکت‌های برجسته دارد که بسیاری از آنها در صنعت امنیت فناوری اطلاعات هستند. مانند دکتر لیمون بیرد، منس ‌هارمون نیز جایگاه دوم را در شرکت Swirlds به عنوان یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل آن دارد. علاوه بر این بنیان‌گذاران، تیم رهبری هدرا همچنین شامل بیش از دوازده نفر است که بسیاری از آنها قبلا شغل‌های مهمی داشته‌اند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای خرید و فروش بیت کوین به مارکت نیپوتو مراجعه کنید


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید