/ معرفی ارزهای دیجیتال / ارز دیجیتال رون (RUNE) چیست؟

زمان مطالعه : 8 دقیقه

ارز دیجیتال رون (RUNE) چیست؟

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال برای مبادله ارزهای دیجیتال خود به صرافی‌های غیرمتمرکز متکی هستند، THORChain این مشکل را با ایجاد یک محیط تعاملی حل می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد مستقیماً توکن های مختلف را بدون خروج از پروتکل و بدون نیاز به واسطه مبادله کنند.

ارز دیجیتال رون (RUNE) چیست؟

تورچین THORChain یک پروتکل چند ارزی با معماری زنجیره‌ای متقابل است که به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های شبکه‌های مختلف از جمله بیت‌کوین BTC و اتریوم ETH را با توکن‌هایی که متعلق به یک شبکه نیستند، مبادله کنند.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال برای مبادله ارزهای دیجیتال خود به صرافی‌های غیرمتمرکز متکی هستند، THORChain این مشکل را با ایجاد یک محیط تعاملی حل می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد مستقیماً توکن های مختلف را بدون خروج از پروتکل و بدون نیاز به واسطه مبادله کنند.

THORChain راه حلی را در قالب یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) بر اساس کیت توسعه نرم افزار Cosmos ارائه می دهد. پروتکل مبتنی بر AMM آن، فناوری موردنیاز برای مبادله ارزهای دیجیتال را بین بلاک چین هایی که قبلاً غیرقابل همکاری بودند، فراهم می کند.

در این رابطه بخوانید‌ : اهرم معاملاتی (Leverage) چیست و چه تفاوتی با مارجین دارد؟

توکن رون (RUNE)، شبکه THORChain را تقویت می کند. RUNE به عنوان یک توکن جفت سازی استفاده می شود. به این ترتیب، RUNE به عنوان دومین توکنی عمل می کند که کاربران برای انجام معاملات در استخر نقدینگی سپرده گذاری می کنند. ارز rune همچنین برای پرداخت هزینه ها، ایجاد مبنایی برای حاکمیت و ایمن سازی شبکه THORChain استفاده می شود.

THORChain به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی دارایی های دیجیتالی خود را در طیف وسیعی از شبکه ها، بدون از دست دادن نظارت کامل بر آنها مبادله کنند. با THORChain، کاربران می توانند یک دارایی را با دیگری در یک محیط بدون مجوز، بدون نیاز به دفتر های سفارش برای تأمین نقدینگی تعویض کنند. در عوض، قیمت های بازار از طریق نسبت دارایی ها در یک مجموعه حفظ می شوند.

rune توکن بومی پلتفرم THORChain است. این توکن به عنوان ارز پایه در اکوسیستم THORChain استفاده می شود و همچنین برای حاکمیت پلتفرم و حفظ امنیت آن، به عنوان بخشی از مکانیسم های مقاومت THORCchain به کار می رود زیرا گره های THORChain باید حداقل ۱ میلیون و ۳۰۰۰۰۰ توکن rune را برای مشارکت در فرایند اجماع چرخشی متعهد کنند.

THORChain با یک عرضه اولیه از طریق Binance DEX در جولای ۲۰۱۹ تأمین مالی شد. شبکه تک زنجیره ای آن در آوریل ۲۰۲۱ شروع به کار کرده و ارتقای چند زنجیره ای در آوریل ۲۰۲۱ انجام شد. Mainnet شبکه ارز rune از ژوئن ۲۰۲۲ فعال است.

بنیانگذاران پلتفرم THORChain

به گفته نماینده رسمی THORChain، این پلتفرم هیچ مدیرعامل، بنیانگذار و مدیری ندارد. در عوض، Gitlab با گره ها به عنوان تصمیم گیرندگان نهایی در مورد اینکه کدام پایگاه کد اجرا شود، توسعه بیشتر پروتکل را سازماندهی می کند.

کسانی که در حال حاضر روی این پروژه کار می کنند تا حد زیادی ناشناس هستند. یک نماینده رسمی THORChain بیان کرده است که این ناشناس بودن برای “حفاظت از پروژه و اطمینان از عدم تمرکز آن است.”

ویژگی های رون (rune)

شبکه rune از یک سیستم منحصربه فرد برای کمک به رفع مسئله زیان های دائمی یا زیان های موقتی که یک ارائه دهنده نقدینگی می تواند هنگام مشارکت در استخرهای نقدینگی تجربه کند، استفاده می کند. این امر با استفاده از کارمزد مبتنی بر لغزش برای کمک به اطمینان از ماندن نقدینگی در جایی که موردنیاز است، به این مهم دست می یابد.

THORChain طیف وسیعی از فناوری های جدید، از جمله ماشین حالت، ماژول امضاکننده Bifröst و پروتکل TSS را برای تسهیل تبادل توکن های زنجیره ای بدون نیاز به مجوز را با هم ترکیب می کند. با همکاری همه اینها در پشت صحنه، این پلتفرم را حتی برای معامله گران بی تجربه قابل استفاده خواهد بود.

این پروتکل سودمحور نیست. تمام هزینه های ایجاد شده توسط پروتکل مستقیماً به شرکت کنندگان می رسد. اپراتورهای گره و ارائه دهندگان نقدینگی و تیم هیچ سودی نمی برند. اعضای تیم هم مانند دیگران  فقط با نگه داشتن RUNE پاداش دریافت می کنند.

توکن RUNE در حال حاضر بر روی چندین بلاک چین، از جمله بایننس چین (به عنوان توکن BEP-2) و اتریوم (به عنوان یک توکن ERC-20) در دسترس است، اما پشتیبانی از این شبکه ها به نفع شبکه بومی RUNE پایان خواهد یافت.

THORChain با استفاده از Cosmos SDK ساخته شده است و توسط مکانیزم اجماع Tendermint نیرو می گیرد. این شبکه از طریق یک سیستم اثبات سهام جدید به نام BFT که تعداد زیادی اعتبارسنج در آن با هم کار می کنند تا بلاک های تراکنش را پیشنهاد داده و نهایی کنند، از حملات ایمن نگه داشته می شود.

همچنین بخوانید : اثبات سهام واگذار شده چیست؟و چگونه کار میکند؟

فراتر از این، قراردادهای هوشمند THORChain توسط چندین شرکت امنیتی شخص ثالث، از جمله توسط Certik که هیچ آسیب پذیری ندارد، ممیزی شده است.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای خرید و فروش آوه به مارکت نیپوتو مراجعه نمایید


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید