این خبر ماه ها پس از آن منتشر شد که ایلان ماسک گفته بود دوج کوین (DOGE) برای مبادلات نسبت به بیت کوین بهتر است.

ایلان ماسک مدیرعامل تسلا روز گذشته اعلام کرد این شرکت پذیرش دوج کوین برای محصولات تسلا را آغاز کرده است. پس از انتشار این خبر قیمت دوج کوین 25 درصد افزایش یافت.

پس از انتشار این خبر قیمت دوج کوین حدود 13 درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح 30 روزه خود در 0.2150 دلار رسید. این جهش قیمت بخشی از یک رالی بزرگ‌تر روزانه بود که پیش از انتشار توییت ایلان ماسک در حال انجام بود.

قیمت دوج کوین در 14 ژانویه بیش از 25 درصد افزایش یافت و پس از اصلاحی جزئی به 0.1986 دلار کاهش یافت.

نمودار قیمت ساعتی  DOGE/USD . منبع:  TradingView

تسلا گزینه پرداخت از طریق دوج کوین در درگاه پرداخت آنلاین خود را تقریباً یک ماه پس از آن اعلام کرد که ماسک گفته بود قصد دارد پذیرش دوج کوین به عنوان گزینه پرداخت را به صورت آزمایشی آغاز کند.

دلیل اصلی علاقه ماسک به دوج کوین به گفته خودش ویژگی‌های برتر این ارز دیجیتال نسبت به بیت کوین بود، که یکی از اصلی ترین برتری های آن مصرف انرژی کمتر به عنوان یک گزینه پرداخت بود. ماسک در مصاحبه با مجله تایم توضیح داد: اساساً، بیت کوین جایگزین خوبی به عنوان ارز معاملاتی نیست. دوج کوین با وجود اینکه در قالب یک شوخی ایجاد شد، برای تراکنش ها مناسب تر است.

ماسک همچنین تاکید کرد که هزینه انجام تراکنش در شبکه بیت کوین بالا است در حالی که حجم تراکنش های آن در مقایسه با دوج کوین کم است. در نتیجه، بیت کوین می تواند به عنوان یک ابزار ذخیره ارزش ذخیره مناسب باشد. از سوی دیگر، دوج کوین می تواند مردم را به خرج کردن تشویق کند.

آینده دوج کوین؟

افزایش خرید در بازار دوج کوین منجر به برخورد قیمت با مقاومت خط روند نزولی شد.

این مقاومت در خط روند نزولی از ماه می 2021 مانعی در برابر حرکات صعودی دوج کوین بود. در 14 ژانویه نیز دوج کوین پس از برخورد با این مقاومت از 0.2150 دلار به 0.1958 دلار سقوط کرد که در نمودار زیر نشان داده شده است.

نمودار قیمت روزانه  DOGE/USD . منبع:  TradingView

میانگین متحرک نمایی 200 روزه دوج کوین (EMA 200 روزه؛ موج نارنجی) نیز نقشی کلیدی در محدود کردن جهش آن در 14 ژانویه ایفا کرد. تلاقی این دو نشان داد که ممکن است شتاب صعودی قیمت دوج کوین کاهش یابد.

اگر این اتفاق بیفتد، دوج کوین آماده خواهد بود تا EMA 50 روزه خود (موج مخملی) را به عنوان حمایت آزمایش کند و شکسته شدن این سطح می تواند منجر به ادامه اصلاح آن تا حمایت 0.1367 دلار شود.

نمودار قیمت روزانه  DOGE/USD . منبع:  TradingView

از سوی دیگر یک شکست صعودی به بالاتر از مقاومت خط روند نزولی و میانگین متحرک نمایی 200 روزه می تواند مسیر را برای صعود به 0.30 دلار برای دوج کوین هموار کند. سطح 0.30 دلار پیش از این به عنوان مقاومت عمل کرده بود.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *