/ شخصیت های تاثیرگذار / ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟

زمان مطالعه : 15 دقیقه

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست و چه تاثیری بر صنعت ارز دیجیتال داشته است

اگرچه هویت واقعی ناکاموتو یک راز است، اما هدف او از ایجاد ارز دیجیتال هرگز یک راز نبود. به بیان ساده، او آن را ایجاد کرد تا کنترل مالی را از نخبگان مالی پس بگیرد و به مردم عادی فرصتی داد تا در یک سیستم مالی غیرمتمرکز شرکت کنند. بیت کوین منبع باز (open-source) باقی می ماند، به این معنی که هیچ کس قدرت مالکیت یا کنترل کامل آن را ندارد. طراحی آن عمومی است و برای همه آزاد است.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

اولین بیت کوین (BTC) در 3 ژانویه 2009 توسط شخصی به نام «ساتوشی ناکاموتو» استخراج شد. ساتوشی ناکاموتو نام مستعار شخص یا گروهی از افرادی است که بیت کوین را ایجاد کرده اند.

ساتوشی ناکاموتو مدت ها قبل از رونق بیت کوین در میان علاقه مندان به ارزدیجیتال مانند دانشمندان کامپیوتر و هکرها نامی آشنا بود. سال‌ها قبل شخصی از طریق ایمیل با همین نام با سایر توسعه‌دهندگان مکاتبه کرده بود. اگرچه تأیید نشده است، اما گمان می رود که این دو شخص یک نفر هستند.

ساتوشی ناکاموتو، ماه‌ها قبل از استخراج اولین بیت‌کوین، وایت پیپری را تحت عنوان «بیت‌کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» در فهرست پست‌های ارزدیجیتال منتشر کرده بود. این وایت پیپر که در 31 اکتبر 2008 منتشر شد، یک پروتکل غیرمتمرکز همتا به همتا را تشریح کرد که از نظر رمزنگاری ایمن بود.

در این رابطه بخوانید‌ : معضل سه‌گانه بلاکچین چیست؟ (Blockchain Trilemma)

ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین را به عنوان «نسخه‌ای کاملاً همتا به همتا از پول نقد الکترونیکی» توصیف کرد که « امکان انتقال آنلاین پول بدون مراجعه به مؤسسه مالی یا هیچ واسطه‌ای را فراهم میکند».

این مقاله به بررسی آنچه در مورد بنیانگذار بیت کوین، کسانی که ادعا کرده اند ساتوشی ناکاموتو هستند، و اینکه آیا نیک سابو ساتوشی ناکاموتو است یا خیر و اسرار و حقیقت پشت خالق بیت کوین می پردازد.

چرا بیت کوین خلق شد؟

اگرچه هویت واقعی ناکاموتو یک راز است، اما هدف او از ایجاد ارز دیجیتال هرگز یک راز نبود. به بیان ساده، او ارز دیجیتال را ایجاد کرد تا کنترل مالی را از نخبگان مالی پس بگیرد و به مردم عادی فرصتی داد تا در یک سیستم مالی غیرمتمرکز شرکت کنند.

بیت کوین منبع باز (open-source) باقی می ماند، به این معنی که هیچ کس قدرت مالکیت یا کنترل کامل آن را ندارد. طراحی آن عمومی است و برای همه آزاد است.

بیت کوین پاسخی به بحران بزرگ مالی بود که نشان داد حتی بزرگترین بانک های جهان نیز می توانند با شکست مواجه شوند. بیت کوین شکنندگی سیستم مالی مدرن را نشان داد و خواستار تمرکززدایی از مبادلات مالی شد. به این ترتیب، ارز دیجیتال متولد شد و بیت‌کوین یکی از اولین گزینه‌های غیرسنتی برای مشارکت عمومی در تراکنش‌های مالی بدون واسطه بود.

بلاک چین باعث شد تا ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین اعتماد را در بین کاربران ایجاد کند و امنیت را تضمین کند، زیرا یک دفتر کل مبتنی بر شبکه است که همه شرکت کنندگان می توانند به آن دسترسی داشته باشند. «جنسیس بلاکِ» یا بلاک اولیه بیت کوین در 3 ژانویه 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد و به طور رسمی بلاکچین را راه اندازی کرد. جنسیس بلاک اولین بلوک یک ارز دیجیتال است که استخراج می شود و به عنوان پایه و اساس بلاک چین عمل می کند.

بیت کوین در چند ماه اول ارزش مالی نداشت. ماینرها، افرادی که از رایانه های خود برای حل محاسبات پیچیده ریاضی جهت کشف یا استخراج بیت کوین جدید استفاده می کردند، از روی کنجکاوی این کار را انجام دادند.

ماینرها همچنین به تأیید اعتبار و صحت تراکنش های بیت کوین کمک کردند. سودی که ماینرها از بیت کوین دریافت میکنند درواقع پاداشی برای حسابرسی و پردازش داده های بسیار رمزگذاری شده است که بخشی از هر تراکنش است. این پاداش تضمین می کند که هر بیت کوین به درستی محاسبه می شود و نمی توان بیش از یک بار آن را خرج کرد.

اولین تراکنش در 22 می 2010 اتفاق افتاد، مردی از فلوریدا دو پیتزای 25 دلاری را با 10،000 بیت کوین مبادله کرد و بدین ترتیب روز 22 می «روز پیتزای بیت کوین» نامیده شد. در آن زمان، بیت کوین به ازای هر پنی چهار بیت کوین ارزش داشت. از آن زمان، ارزش آن به طور تصاعدی چند برابر شده است.

خاستگاه ساتوشی ناکاموتو

بیت کوین پس از بحران وام مسکن در سال 2008 متولد شد، در آن زمان نقدینگی در بازارهای مالی جهانی به طور قابل توجهی تحت تأثیر سقوط بازار مسکن قرار گرفت. این بحران الهام‌بخش ایجاد بیت‌کوین، یک شکل کاملاً کاربردی از ارز دیجیتال مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) به نام بلاک چین بود.

وایت پیپر ناکاموتو زمینه را برای انواع سیستم‌های امن رمزنگاری در آینده که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ضد دستکاری، شفاف و مقاوم در برابر سانسور باشند، ایجاد کرد. هدف این سیستم این بود که به افراد اجازه دهد از طریق یک سیستم مالی غیرمتمرکز قدرت مالی خود را به دست آورند.

همچنین بخوانید : شبکه آربیتروم چیست؟ معرفی توکن ARB

ایده تمرکززدایی، نیاز واسطه‌هایی مانند شرکت‌ها، سیستم‌های مالی یا دولت‌ها را برای مشارکت در مبادلات ارز دیجیتال از بین برد. تراکنش ها ایمن بوده و از طریق بلاک چین ردیابی می شوند. تفاوت بلاک چین در این بود که برای همه شرکت کنندگان قابل مشاهده بود و به طور ایمن در کل شبکه توزیع می شد.

هویت احتمالی ساتوشی ناکاموتو

سه سال پس از انتشار وایت پیپر بیت کوین و استخراج جنسیس بلاک، ناکاموتو عرصه ارزهای دیجیتال را ترک کرد.

او در 23 آوریل 2011 به یکی دیگر از توسعه دهندگان بیت کوین ایمیلی زد و گفت که «به سراغ کار های دیگری رفته است» و آینده ارز دیجیتال «در دستان افراد خوبی است». از آن زمان، هیچ ارتباطی از آدرس های ایمیل شناخته شده قبلی ناکاموتو وجود نداشته است.

در طول تاریخ طولانی بیت کوین، هیچ چیز بحث برانگیزتر از هویت بنیانگذار آن نبوده است. حدس و گمان های متعددی در خصوص هویت ناکاموتو وجود دارد. برخی افراد ادعا کردند که ناکاموتو نام مستعار گروهی از رمزنگاران است، نه فقط یک نفر. با این حال برخی حدس می زدند که او ممکن است بریتانیایی، یکی از اعضای یاکوزا، یک پولشو، یا زنی باشد که به شکل یک مرد ظاهر شده است.

در طول سال‌ها، هویت ناکاموتو به افرادی نسبت داده شد که عبارت اند از:

ساتوشی ناکاموتو

 

دوریان ناکاموتو کیست؟

در سال ۲۰۱۴، لیا مک‌گراث گودمن، روزنامه‌نگار نیوزویک (Newsweek) مقاله‌ای با عنوان «چهره پشت بیت‌کوین» منتشر کرد. گودمن دوریان ناکاموتو را خالق مرموز بیت‌کوین معرفی کرد.

گودمن شباهت‌های بین این دو ناکاموتو را از جمله مهارت‌های ریاضی، خلق و خو، تبار ژاپنی و تمایلات سیاسی ذکر کرد. دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو، در آن زمان 64 ساله، در تمپل، کالیفرنیا زندگی می کرد که گودمن با او تماس گرفت. به گفته گودمن، دوریان قبلا روی مهندسی کامپیوتر و پروژه های دفاع طبقه بندی شده کار کرده بود.

با این حال، دوریان ناکاموتو (Dorian Nakamoto) هرگونه مشارکت در تولید بیت کوین را رد کرد. او هرگونه نقل قول منتشر شده را به عنوان یک تفسیر نادرست از جانب خبرنگار رد کرد. ناکاموتو مدعی شد که نظرات او دستکاری شده است و او در مصاحبه به جای بیت کوین در مورد مهندسی صحبت کرده است.

بعداً، ساتوشی ناکاموتو در انجمن آنلاین بیت کوین تأیید کرد که دوریان ناکاموتو نیست و به شایعات پایان داد.

در نتیجه، جامعه کریپتو بیش از 100 بیت کوین را برای دوریان ناکاموتو جمع‌آوری کرد تا قدردانی و حمایت خود را نسبت به مصائب او ابراز کند. دوریان بعداً در ویدیوی یوتیوب در سال 2014 از جامعه تشکر کرد و گفت که می‌خواهد حساب بیت‌کوین خود را حفظ کند. این ویدیو از حساب اصلی حذف شده است، اما کپی هایی از آن هنوز به صورت آنلاین وجود دارد.

کریگ رایت کیست؟

گرچه دوریان ناکاموتو، هویت ساتوشی ناکاموتو را انکار کرد، اما کریگ رایت (Craig Wright)، دانشمند  علوم کامپیوتری استرالیایی، ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو است.

رایت در سال 2016 پس از اینکه مجله Wired مشخصات او را در دسامبر 2015 منتشر کرد، مدعی شد که ساتوشی ناکاموتو است. Wired بر اساس اطلاعات بدست آورده، مقاله ای با عنوان «آیا این نابغه استرالیایی خالق بیت کوین است؟» منتشر کرد.

این اطلاعات شامل مقاله ای در مورد ارزهای دیجیتال بود که ظاهراً چند ماه قبل از انتشار وایت پیپر بیت کوین، در وبلاگ رایت منتشر شده بود. ایمیل‌های فاش شده و مکاتبات مربوط به «دفتر کل توزیع‌شده P2P» و همچنین رونوشت‌هایی از مقامات مالیاتی و وکلا حاوی اظهارات رایت در رابطه با مشارکت او در ایجاد بیت‌کوین نیز منتشر شد.

اما شواهدی به دست آمد که خلاف آن را ثابت می کرد. تاریخ ورودی‌های وبلاگ، و همچنین کلیدهای رمزگذاری عمومی فرضی مرتبط با ناکاموتو، مطابقت نداشتند.

«کلید رمزگذاری عمومی»، یک شناسه اصلی در بلاک چین است. نیمی از سیستم دو کلیدی که دارندگان رمزارز برای انجام تراکنش های ارزدیجیتال به آن نیاز دارند. و به نظر می‌رسید که کلیدهای عمومی و ورودی‌های وبلاگ ناکاموتو و رایت باهم همخوانی نداشتند.

Wired بعداً ادعای خود را پس گرفت و عنوان مقاله خود را به «آیا این نابغه استرالیایی خالق بیت کوین است؟ احتمالا نه» تغییر داد. این نشریه به شواهد ظاهراً جعلی که رایت برای حمایت از ادعای خود منتشر کرد به عنوان دلیل محکومیت آنها اشاره کرد. پس از مشکوک شدن جامعه رمزارز، رایت در نهایت از این ادعا عقب نشینی کرد.

نیک سابو کیست؟

نیک سابو (Nick Szabo)، متخصص رمزارز نیز یکی از «ساتوشی های احتمالی» رسانه ها بود. در سال 2015، نیویورک تایمز مقاله ای با عنوان «رمزگشایی معمای ساتوشی ناکاموتو و تولد بیت کوین» منتشر کرد.

مقایسه بین او و ناکاموتوی مرموز به دلیل شباهت در نوشتن و مشغله های فکری و همچنین سهم قابل توجه سابو در توسعه بیت کوین انجام شد.

نیک سابو یک مهندس کامپیوتر حرفه ای است. او همچنین رمزنگار و محقق حقوقی است و آثاری منتشر کرده است که غیرمستقیم با مشغله‌های فکری ساتوشی ناکاموتو در زمان‌های خاصی مرتبط بودند. مثلا:

  • سابو مفهوم قراردادهای هوشمند را در مقاله ای با عنوان «قراردادهای هوشمند: بلوک های سازنده برای بازارهای دیجیتال» در سال 1996 منتشر کرد. سابو در سال 2008 مفهوم  «Bit Gold» را مطرح کرد، که همچنین شکل غیرمتمرکز ارز و پیشروی بیت کوین بود. سابو همچنین قبلا برای DigiCash، یک سیستم پرداخت دیجیتال که از رمزنگاری استفاده می‌کرد، کار می‌کرد.
  • ناکاموتو و سابو در ارتباطات خود به اقتصاددان کارل منگر اشاره می کنند.

دومینیک فریزبی، نویسنده در کتاب خود “بیت کوین: آینده پول؟” گفته بود که ساتوشی ناکاموتو و نیک سابو یک شخص هستند و استدلال هایی برای حمایت از فرضیه خود ارائه کرد. سابو، با این حال، این اتهامات را رد کرد.

هال فینی کیست؟

هال فینی (Hall Finney) حتی قبل از رونق بیت کوین یک دانشمند کامپیوتر، رمزگذار و علاقه مند به رمزنگاری بود. او پس از پنج سال مبارزه با بیماری «اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS» در سال 2014 در سن 58 سالگی درگذشت.

به غیر از ناکاموتو، فینی اولین فردی بود که بر روی اِشکال زدایی و بهبود کد منبع باز بیت کوین کار کرد. او همچنین اولین تراکنش بیت کوین را در سال 2009 از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد.

او همچنین با مهندس دوریان ساتوشی ناکاموتو مستقر در لس آنجلس همسایه بود. گرینبرگ نمونه های نوشتاری را از هال فینی و ساتوشی ناکاموتو به یک سرویس مشاوره تحلیل نوشتاری برد.

به دلیل شباهت‌هایی که در سبک نوشتاری آنها وجود داشت، گرینبرگ در ابتدا حدس زد که فینی حداقل ممکن است مولف پنهان ناکاموتو باشد. او همچنین این ایده را مطرح کرد که فینی ممکن است از دوریان ناکاموتو به عنوان «پوشش» برای پنهان کردن هویت خود استفاده کرده باشد.

با این حال، فینی چنین ادعاهایی را رد کرد و شواهدی ارائه کرد که ثابت کند او ساتوشی ناکاموتو نیست. فینی پس از ملاقات با گرینبرگ، ایمیل هایی را که او و ناکاموتو در طول سال ها رد و بدل کرده بودند و همچنین تاریخچه کیف پول بیت کوین خود را ارائه کرد.

مشاور نویسندگی نیز به این نتیجه رسید که ایمیل‌های ادعایی ناکاموتو به فینی با دیگر نوشته‌های منتشر شده ناکاموتو مطابقت دارد و ادعای فینی مبنی بر اینکه او ناکاموتو نبوده است را تایید می‌کند.

چرا شخصیت ساتوشی ناکاموتو مهم است؟

نقش «ساتوشی ناکاموتو» مهم است، چه او یک فرد باشد یا یک گروه زیرا او در بزرگترین اختراع تکنولوژیکی جهان نقش داشته است. ناکاموتو راه را برای تکامل و توسعه ارزهای دیجیتال و پاسخ به بحران سال 2008 هموار کرد و یک سیستم ارز جایگزین ایجاد کرد.

البته، با وجود تلاش‌ها برای ایمن کردن رمزارزها، به خطر افتادن ارزهای دیجیتال همچنان یک احتمال واقعی است. با این حال، حتی مدل‌های سنتی‌تر مالی به طور مرتب با این ریسک مواجه هستند.

تفاوت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، مفهوم عدم تمرکز و برابری است. یک دفتر کل عمومی توزیع شده از طریق بلاک چین به طور موثر تراکنش های بیت کوین را ثبت و تأیید میکند و در عین حال آنها را از طریق رمزنگاری ایمن می کند.

از زمان پیدایش آن در سال 2009، هیچ هکری موفق به نفوذ به آن نشده است. بیت کوین نیز سال ها پس از معرفی توسط ناکاموتو همچنان معتبر باقی مانده است. شرکت های بزرگ و سرمایه گذاران به طور فزاینده ای ارزش و پتانسیل آن را درک میکنند. حتی مشاغل نیز بیت کوین را به عنوان ابزار پرداخت پذیرفته اند. بازار کریپتو نیز به طور تصاعدی رشد کرده است زیرا افراد بیشتری به استخراج و معامله بیت کوین علاقه مند شده اند.

علاوه بر این، اختراع ناکاموتو نشان دهنده نوآوری و تغییر اقتصاد است. در صنعتی که به دلیل مقاومتش در برابر فناوری بدنام است، ارزهای دیجیتال تکانی به دنیای مالی وارد کرد و اوضاع را به سمت بهتر شدن تغییر داد.

ارزدیجیتال راه را برای شکل‌های مختلف ارزهای دیجیتال و سیستم‌های پرداخت همتا به همتا با هدف تکامل و ادغام در جامعه مدرن هموار کرد. نوآوری هایی مانند ارزهای دیجیتال با ارائه روش های جایگزین پرداخت و سرمایه گذاری به نفع مصرف کنندگان هستند. موسسات مالی نیز با اتخاذ رویکردهای مشتری محور و نوآورانه تر برای تامین مالی به این چالش پاسخ می دهند.

ساتوشی ناکاموتو: حقایق و اسرار

علی‌رغم تلاش‌های رسانه‌ها برای بررسی و افشای هویت ساتوشی ناکاموتو، او همچنان یک چهره مرموز است که شخصیت واقعی‌اش ناشناخته است. با این حال، ممکن است جالب باشد که اطلاعات بدست امده درباره ناکاموتو را بررسی کنیم.

ساتوشی ناکاموتو یک نابغه برنامه نویسی است

وب سایت خبری نیویورکر از ناکاموتو به عنوان یک «کدنویس کامپیوتری با استعداد مافوق بشری» یاد می کند که بیت کوین را با «سی و یک هزار خط کد» ایجاد کرده است. برای افراد ناآشنا، دلیل ایمن و قابل اعتماد ماندن این پلت فرم به لطف کد تقریباً کامل و بی همتای ناکاموتو است. و به همین دلیل است که تا کنون هک نشده است.

در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۱ با عنوان «ارز دیجیتال: بیت‌کوین و مخترع اسرارآمیز آن»، نیویورکر گزارش داد که چگونه محقق امنیت اینترنتی مشهور و بسیار با تجربه، دن کامینسکی، تلاش کرد تا کد بیت‌کوین را بشکند و شکست خورد.

کامینسکی یک کدنویس معمولی نبود. او در میان هکرها مشهور است زیرا در سال 2008 یک نقص بزرگ در اینترنت کشف کرد. او به وزارت امنیت داخلی و مدیران مایکروسافت و سیسکو هشدار داد تا فوراً به این مشکل رسیدگی کنند. بدون کشف او، هر کدنویس ماهری می توانست اینترنت را خاموش کند یا هر وب سایتی را تحت کنترل خود درآورد.

همانطور که گفته شد، کامینسکی برای یافتن نقص های احتمالی مشابه در بیت کوین هیجان زده بود. او آن را به عنوان یک “هدف آسان” می دید، چیزی که ممکن است به راحتی به خطر بیفتد. با این حال، متوجه شد که کد ساتوشی غیرقابل نفوذ است.

ساتوشی ناکاموتو به انگلیسی بریتانیایی مسلط است

کد ناکاموتو و وایت پیپر روی بیت کوین نشان می دهد که ساتوشی به زبان انگلیسی، به ویژه انگلیسی بریتانیایی مسلط است. تا حدی به همین دلیل است که برخی معتقدند ناکاموتو علیرغم ادعای ژاپنی بودنش ممکن است بریتانیایی باشد.

همانطور که در برخی از مکاتبات ایمیلی آنها مشهود است، که او با زبان بریتانیایی با افرادی مانند فینی مکاتبه می‌کند. برنامه‌نویس جان مک‌آفی بر اساس تحلیل زبان‌شناختی مقاله ناکاموتو، ادعا می‌کند که می‌داند ساتوشی کیست.

ناکاموتو احتمالا یک نفر نیست

همچنین ادعاهایی وجود دارد که ناکاموتو ممکن است فقط یک نفر نباشد و گروهی از افرادی باشند که روی تکمیل و ایجاد کد پشت بیت کوین کار کرده اند. بیت کوین به دلیل کد ممتاز خود در کنار سایر ارزهای دیجیتال به رشد خود ادامه می دهد.

برخی از افراد، مانند توسعه دهنده بیت کوین لازلو هانیچ Laszlo Hanyecz، بر این باورند که سطح کدگذاری که بیت کوین در آن ایجاد شده است به بیش از یک نفر نیاز دارد. به گفته وی، به احتمال زیاد توسط تیمی از کدنویسان ایجاد شده است.

جنسیت ساتوشی نامشخص است

همانطور که می دانیم، نام «ساتوشی» می تواند پرده ای برای پنهان کردن هویت یک نابغه زن باشد. ساتوشی ناکاموتو ادعا می کند که در آوریل 1975 به دنیا آمده است.

همانطور که هیچ کس از ژاپنی بودن ساتوشی مطمئن نیست، احتمال زن بودن آن هم مطرح است. همچنین، بسیاری در مورد دارایی خالص ساتوشی ناکاموتو کنجکاو هستند. بدون شک، چه ساتوشی مرد باشد یا زن، یک میلیاردر است.

در صنعت تحت سلطه مردانه مانند فناوری، استفاده از نام مردانه برای یک زن برای به دست آوردن جایگاهی برابر در میان همسالان خود دور از ذهن نیست. از لحاظ تاریخی، نویسندگان زن از نام مستعار مردانه در تلاش برای نفوذ در صحنه ادبی و کسب احترامی که برای نویسندگان مرد قائل می‌شد، استفاده کرده‌اند.

اگر ساتوشی از ترفند مشابهی استفاده می کرد چه؟ هیچ کس نمی تواند به طور قطع بگوید، اما این ایده برای بسیاری از زنان موفقیت آمیز بوده است. کارولین مالونی، نماینده کنگره نیویورک، شعار «ساتوشی زن است» را در رویدادی برای زنان در بلاک چین رایج کرد.

آینده بیت کوین

بیت کوین از زمان پیدایش خود، گذشته ای تاریخی و بدون رسوایی داشته است. بیت کوین که در ابتدا برای جایگزینی غیرمتمرکز و بدون مرز برای ارز فیات طراحی شده بود، به آرامی تا حدودی متمرکز شده است. به عنوان مثال، بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ شروع به افتتاح میزهای معاملاتی کریپتو و خدمات امانتداری کریپتو کرده‌اند.

با این حال، با ظهور «نهنگ‌های بیت‌کوین» که مالک بیشتر بیت‌کوین هستند، گفته می‌شود که این ارز دیجیتال دوباره تحت کنترل تعداد کمی قرار گرفته است. این سرمایه گذاران بزرگ قیمت بیت کوین را در بازارها کنترل می کنند و بودجه لازم برای راه اندازی مزارع استخراج بیت کوین را دارند. در نتیجه، هر چه ماینرها بیشتر باشند، استخراج دشوارتر می شود (زیرا مسائل ریاضی پیچیده تر می شوند).

خبر خوب این است که به نظر نمی رسد ساخته ناکاموتو به این زودی ها به جایی برسد. این امر راه را برای ایجاد بیش از 11،000 شکل مختلف از ارزهای دیجیتال هموار کرده است و همچنان به رشد ارزش خود ادامه می دهد.

اگر پیشرفت‌های تکنولوژیکی مناسب وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که مردم در معاملات روزمره بیشتر از بیت کوین استقبال کنند. بسیاری از سازمان ها بر این باورند که بیت کوین ممکن است به زودی به “ارز منتخب” در صحنه تجارت جهانی تبدیل شود. با این حال، بلاک چین بیت کوین نیز باید تکامل یابد و بتواند تراکنش های بیشتری را در مدت زمان کوتاهی انجام دهد.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین