/ قانون‌گذاری / هشدار به صادر کنندگان استیبل کوین در خصوص گسترش اختیارات و قدرت دادستان کل نیویورک در زمینه تحقیق و پیگیری اقدامات غیرقانونی

2 سال پیش

زمان مطالعه : 5 دقیقه

هشدار به صادر کنندگان استیبل کوین در خصوص گسترش اختیارات و قدرت دادستان کل نیویورک در زمینه تحقیق و پیگیری اقدامات غیرقانونی

هشدار به صادر کنندگان استیبل کوین در خصوص گسترش اختیارات و قدرت دادستان کل نیویورک در زمینه تحقیق و پیگیری اقدامات غیرقانونی

دادگاه تجدیدنظر ایالت نیویورک گفت: دادستان کل ایالت نیویورک می تواند تحقیقات گسترده ای درباره یک نهاد خارجی مانند آیفینکس (iFinex) راه اندازی کند.

 

دادگاه تجدیدنظر ایالت نیویورک در 9 جولای تأیید کرد که تحقیقات دادستان کل ایالت نیویورک مربوط به کلاهبرداری مربوط به آیفینکس (iFinex) ، بیتفینکس (Bitfinex) و تتر هلدینگز (Tether Holdings) می تواند ادامه یابد. اگر این تحقیقات منجر به طرح دعوی حقوقی علیه شرکتی شود که اقدام به عرضه تتر (Tether (USDT می کند ، که بیشتر از تمامی استیبل کوین ها مورد استفاده قرار می گیرد ، این امر می تواند موجب قانونگذاری بیشتر صنعت استیبل کوین شود.

 

فلیکس شیپکوویچ (Felix Shipkevich) ، وکیل متخصص در امور حقوقی و نظارتی مربوط به کریپتوکارنسی در (Shipkevich PLLC) ، به کوین تلگراف گفت: “دادستان کل نیویورک (NYAG) ، اغلب به عنوان مهمترین مجری قوانین کشور در بخش امور مالی شناخته می شود.” وی افزود:

 

“تصمیم اخیر دادگاه دیوان عالی نیویورک در مورد گسترش اختیارات تحقیقاتی (NYAG) تحت قانون مارتین (Martin Act ) ، اقدام قابل توجهی برای نیویورک و ایالت های فراتر از آن است. این بدان معنی است که به صادرکنندگان استیبل کوین هشدار داده شده است که (NYAG) طبق قانون مارتین توانایی تحقیق در مورد اقدامات شما در زمینه عرضه استیبل کوین را دارد. ”

 

کیوان صادقی ، شریک موسسه حقوقی شیف هاردین (Schiff Hardin) اظهار داشت که تصمیم دادگاه نشان دهنده اختیارات گسترده (NYAG) برای پیگرد قانونی کلاهبرداری های مربوط به اوراق بهادار و کالاها طبق قانون مارتین است ، وی به کوین تلگراف گفت:

 

“دادگاه اظهار داشت كه اگر دادستان كل مبنای معقولی برای اعتقاد به اینكه یک شخص خارجی اساسنامه نیویورك را نقض كرده است  داشته باشد ،برای تحقیقات درباره این شخص از اختیارات گسترده ای برخوردار است”

 

عدم ارائه خدمات از سوی بیتفینکس (Bitfinex) به مشتریان ایالات متحده

آیفینکس معتقد است از آنجا که حتی در ایالت نیویورک خدماتی به مشتریان ارائه نمی دهد ، پرونده (NYAG) علیه آن باید رد شود. شرایط خدمات بیتفینکس به طور خاص مشتریان نیویورک را در ماه ژانویه سال 2017 ، مشتریان فردی ایالات متحده را در آگوست سال 2017 و مشتریان “شرکتی” ایالات متحده را نیز در آگوست 2018 از دریافت خدمات منع کرده است.

 

به گفته صادقی نکته اساسی این است که اگر شما مورد توجه دادستان کل نیویورک قرار بگیرید ، “باید اثبات کنید که از حوزه اختیارات تحقیقاتی او خارج هستید. افرادی که فکر می کنند از این روند تحقیقاتی نیویورک مصون هستند ، ممکن است لازم باشد مجددا این موضوع را با مشاور مجربی ارزیابی کنند. ”

 

استوارت هوگنر (Stuart Hoegner)، مشاور كل بیتفینکس در باب حكم دادگاه 9 جولای که توسط دادستان کل، خانم لتیتیا جیمز (Letitia James) در خصوص پرونده آیفینکس صادر شد در اظهاراتی به کوین تلگراف گفت: “ما تصمیم صادر شده توسط بخش تجدیدنظر دادگاه عالی را خوانده ایم. به دستور دادگاه احترام خواهیم گذاشت. در حال حاضر هیچ اظهارنظر دیگری درباره این موضوع نداریم. ”

 

850 میلیون دلار از دست رفته است

بسیاری از بانک های سنتی با شرکت های قانونگذاری نشده یا خارجی که با ارزهای دیجیتال سرو کار دارند همکاری نمی کنند ، بنابراین به همین دلیل در سال 2014 ، آیفینکس ، که شرکت اصلی آن در هنگ کنگ است و در ویرجین آیلند بریتانیا به ثبت رسیده است ،طبق اسناد دادگاه 9 جولای از یک نهاد خارجی شخص ثالث برای پردازش واریز و برداشت مشتری استفاده می کرد. اما حدودا اواسط سال 2018 ، همانطور که (NYAG) متوجه شد ، “این نهاد از ارائه خدمات به آیفینکس و نزدیک به یک میلیارد دلار بودجه مشتری و شرکت ها خودداری کرده بود.” از آن زمان گزارش شده است که 850 میلیون دلار از دست رفته است.

 

تتر هلدینگز (Tether Holdings) به دادستان اظهار داشت “كه هر تتر با یك دلار آمریكا پشتیبانی می شود ، و هر دارنده تتر (tether) می تواند در هر زمان آن را برای یك دلار آمریكا بازخرید كند.” بعداً ، آیفینکس این عنوان را تغییر داد و در وب سایت خود اعلام كرد كه هر تتر (Tether) با ذخایر تتر هلدینگز پشتیبانی می شود ، كه شامل ارز نامشخص ، “معادل پول نقد” و “سایر دارایی ها و مطالبات دریافت شده از وام های انجام شده توسط تتر هلدینگز به اشخاص از جمله نهادهای وابسته است. به نظر می رسید که این شرکت در میان شرکت های وابسته نیز در حال جابجایی پول است و همانطور که دادستانی در فوریه 2019 کشف کرد ، “آیفینکس قصد داشت به یک اعتبار 900 میلیون دلاری از شرکت (Tether Holdings) دست یابد.”

 

دادستان معتقد است که این اقدام اخیر “نشان می دهد آیفینکس با مشکلات جدی مالی روبرو است و ذخایر نقدی تتر هولدینگز ممکن است از بین برود و این شرکت مشتریان خود را در رابطه با این رویدادها فریب داده است.”

 

بنابراین (NYAG) ، دستورالعملی را از دادگاه درخواست و دریافت کرده است که آیفینکس را ملزم به ارائه اسناد بیشتر و همچنین دوری از ذخایر دلار آمریکا که توسط (Tether Holdings) نگه داشته می کند. دیوان عالی این حكم را در 24 آوریل 2019 صادر كرد و آیفینکس برای رد آن اقدام كرد. سرانجام ، در 9 جولای ، دادگاه تجدید نظر حكم دیوان عالی را تأیید كرد.

 

مشکل احتمالی سایر صادرکنندگان استیبل کوین

یکی دیگر از صادرکنندگان استیبل کوین به کوین تلگراف گفت: این شرکت نگران این است که دادگاه تجدیدنظر حکم دادستان در خصوص بیتفینکس را تایید کند زیرا تتر (Tether) مطابق قانون مارتین جزو اوراق بهادار است. این به نوبه خود ممکن است بر نحوه طبقه بندی استیبل کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار تأثیر بگذارد و موجب قانونگذاری بیشتر استیبل کوین ها در ایالات متحده شود.

 

صادقی تایید كرد كه دادگاه هنوز به نتیجه نرسیده است كه آیا تتر (Tether) نیز یك اوراق بهادار است یا خیر. “بر خلاف قانون فدرال ، قانون مارتین نیویورک هم بر کالاها و هم اوراق بهادار حاکم است. ” با این وجود ، شرکت صادرکننده استیبل کوین گفت که رای دادگاه تجدیدنظر هنوز “به طور بالقوه برای سایر استیبل کوین ها که در نیویورک فعالیت می کنند مشکل ساز نیست”.

 

هیچ تفاوتی با پرونده کلاهبرداری دیگری ندارد

همه قبول ندارند که این تصمیم دادگاه چندان مهم است. آویا آریکا (Aviya Arika) ، رئیس حوزه بلاکچین (blockchain) قانون (Aviya Law) ، به کوین تلگراف گفت که فکر نمی کند این پرونده تأثیر ماندگاری در بخش استیبل کوین یا به طور کلی صنعت بلاکچین  (blockchain)داشته باشد. “این پرونده فرقی با سایر پرونده های کلاهبرداری در حوزه بلاکچین (blockchain) یا بخش های دیگر ندارد.” گفته می شود که این شرکت به کاربران / سرمایه گذاران خود گفته است که دارای ذخایر پشتیبانی است در حالی که چنین نبوده است. این امر کلاهبرداری تلقی می شود: “من متوجه این موضوع نمی شوم که چگونه این موضوع به آینده بلاکچین (blockchain) مرتبط است. این فقط مربوط به سوء رفتار مدیریت یا یک شرکت است. ”

 

دفتر دادستان کل نیویورک در گذشته به عنوان دفتر سیاسی سطح بالاتری فعالیت داشته است و پیگیری سوء رفتار در بین ثروتمندان و قدرتمندان راهیست که از این طریق مورد توجه مردم قرار بگیرد. همانطور که شیپکوویچ به کوین تلگراف گفت: “ما شاهد قدرت اجرایی قابل توجهی در بخش مالی توسط الیوت اسپیتزر (Eliot Spitzer) بوده ایم و این باعث شد تا او به فرماندار نیویورک تبدیل شود. لتیتیا جیمز نیز سعی دارد با اختیارات قانونی خود نسبت به کریپتوکارنسی ها و استیبل کوین ها در سطح ایالتی همان کار را انجام دهد. ” این امر تا حدودی می تواند سرسختی دادستان را در پیگرد قانونی آیفینکس توضیح دهد.

 

درمورد تأثیر حکم دادگاه بر بازار ، هیچ گزارشی منتشر نشده است که شامل هرگونه فروش شدید تتر (USDT) یا سایر پیامدهای فوری باشد. همانطور که گرگوری کلوموف (Gregory Klumov) ، مدیرعامل (Stasis) ، که استیبل کوین استتیس یورو (EURS) را صادر می کند ، به کوین تلگراف گفت:

 

“فروش تتر (USDT) پس از ترس سرمایه گذاران ، تنها زمانی اتفاق می افتد که شرکت آن شروع به از دست دادن دارایی کند. هیچ کس نمی داند که تتر (Tether) در حال حاضر از چه وثیقه ای استفاده می کند ، پول نقد یا ارز دیجیتال و به چه نسبتی است و اکنون چقدر برای آنها قابل دسترسی است. هنگامی که بازار متوجه شود فضایی برای فعالیت وجود ندارد ، همه برای خروج عجله خواهند کرد. با این حال ، افراد باید کنترل حساب هر چیزی که تتر به عنوان پشتیبانی توکن ها از آن استفاده می کند را بر عهده بگیرند. ”

 

حکم دادگاه و تحقیقات دادستان ممکن است برخی از صادرکنندگان استیبل کوین را تحت تاثیر قرار دهد. آریکا گفت ، شرکت هایی که به عنوان امانتدار پول برای افراد یا شرکت هایی که پول الکترونیکی صادر می کنند فعالیت دارند ، باید مجوز مالی داشته باشند ، که در اکثر نقاط جهان این یک قانون نیست. “این مورد ممکن است صنعت قانونگذاری شده استیبل کوین را به جلو سوق دهد.” پیگیری های دادستان در خصوص تتر (Tether )ممکن است سایر مدیران شرکت ها را ترغیب به پذیرش قانونگذاری کند ، بنابراین همان سرنوشت برای آنها رخ نمی دهد.

 

اگر اقدامات دادستان تا آنجا پیش برود که تتر (Tether) را از بین ببرد ، چه اتفاقی می افتد؟ آیا این امر بر کل بخش استیبل کوین و یا حتی به طور کلی صنعت ارزهای دیجیتال ، تاثیر منفی نخواهد داشت ؟

 

کلوموف در پاسخ گفت: مشکل تتر (Tether) این است که هیچ شفافیتی در مورد ذخایر آن وجود ندارد. اگر معلوم شود که این استیبل کوین با پول فیات پشتیبانی نمی شود ممکن است جایگاه خود را از دست بدهد ، “در این صورت ممکن است نقدینگی گسترده ای در دارایی های دیجیتال همه نقاط جهان رخ دهد. اگر اتفاقی برای تتر بیفتد ، باید مدتی از فضای کریپتوکارنسی ها دور شد. ” صادقی به کوین تلگراف گفت: همه موارد گفته شد ، پس از این باید منتظر بمانیم و ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد، وی به کوین تلگراف گفت :

 

“اگر این پرونده ادامه یابد ، مجموعه ای از موضوعات جدیدی را ایجاد می کند که احتمالاً سالها در نحوه قوانین کریپتو در نیویورک تاثیر می گذارند. گفته می شود ، تحقیقاتی مانند این اغلب قبل از ایجاد پرونده حل و فصل می شوند. در هر صورت ، صنعت کریپتو باید توجه بیشتری به (New York AG) ، به همراه وزارت خدمات مالی نیویورک داشته باشد تا رویکرد تحولات این ایالت در زمینه صنعت کریپتو را درک کند. ”

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنید



ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه ای

بیت کوین

(BTC)
۲.۱۳٪

$۴۲,۳۵۶,۰۷۳.۳۸

۱۲۳,۹۵۴,۵۸۰ تومان

خرید و فروش بیت کوین