/ اخبار آلت کوین ها / تزوس (Tezos) چیست؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

تزوس (Tezos) چیست؟

تزوس (Tezos) چیست؟

تزوس (Tezos) با علامت اختصاری(XTZ)، یک پروتکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین است که از قراردادهای هوشمند برای تایید تراکنش های حاکمیتی ایجاد شده در کد منبع از طریق محاسبات ریاضی استفاده می کند.

این پروتکل توسط آرتور برایتمن(Arthur Breitman)، معاون سابق مورگان استنلی (Morgan Stanley)، ایجاد شده است. این پروتکل به سهامداران اجازه می دهد با تصویب یا رد اصلاحات (بهینه سازی های پیشنهادی در پروژه تزوس) در این بستر مشارکت داشته باشند. طبق گفته توسعه دهندگان تزوس، این بستر قصد دارد به عنوان  یک ساختار «دیجیتالی مشترک المنافع» عمل کند.

اولویت بندی فرایند رای گیری شامل سافت فورک و اجتناب از هارد فورک

ارزهای دیجیتالی بومی تزوس، XTZ یا (tezzie) برای انجام خرید و فروش های بین شرکا در شبکه بلاکچین استفاده می شود. همانطور که توسط سازندگان آن توضیح داده شد، فرایند پروتکل تزوس شبیه به یک مشترک المنافع سنتی است زیرا سهامداران ( دارندگان توکن XTZ) ممکن است در مورد موارد مربوط به ارتقا پروتکل شبکه بلاک چینی رای دهند.

ساختار درون زنجیره ای غیرمتمرکز تزوس برای اولویت بندی رای گیری و تصمیمات مربوط به انجام سافت فورک (به روز رسانی منطبق با داده های قبلی)در شبکه بلاکچین طراحی شده است. طبق گفته تیم فنی آن، فرایند حاکمیتی پروتکل تزوس قصد دارد از هارد فورک های (به روز رسانی مازاد با داده های قبلی ) بحث برانگیز که در سایر شبکه های بلاک چینی بزرگ مانند اتریوم (Ethereum) اجرا می شدند، اجتناب کند.

دفتر کل خود اصلاح گر

مقاله دیدگاهی با عنوان «دفتر کل خود اصلاح گر» با نویسندگی ال. ام گودمن (L.M Goodman) در 3 آگوست 2014 چاپ شد. در 2 سپتامبر 2014، اوراق سفید تزوس نیز که توسط گودمن نوشته شده بود منتشر شد.

به منظور تامین بودجه توسعه پروژه تزوس، بنیان گذاران آن عرضه اولیه کوین (ICO) را اجرا کردند که در 29 ژوئن 2017 شروع و در 12ژوئیه2017 پایان یافت. فروش توکن های تزوس توانست 65.703 بیت کوین (BTC) و 361.122 اتر (ETH) جمع اوری کند که 232 میلیون دلار (در آن زمان) ارزش گزاری شده بود.

شبکه بلاکچین مبتنی بر اثبات سهام نمایندگی

پروتکل بلاکچین و مدیریت شبکه تزوس مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (delegated proof-of-stake) است که به سهامداران (XTZ) اجازه می دهد اشخاصی را برای تایید خرید و فروش بلاک ها تعیین کنند. به شیوه ای مشابه به سایر شبکه های بلاکچین مبتنی بر اثبات سهام نمایندگی مانند ترون (Tron) و ایاس (EOS)، تولیدکنندگان بلاکچین تزوس برای تایید خرید و فروش ها پاداش دریافت می کنند.

از تایید رسمی برای بررسی درستی قراردادهای هوشمند استفاده می شود

قراردادهای هوشمند در تزوس با استفاده زبان برنامه نویسی مایکلسون (Michelson)، یک زبان برنامه نویسی عملی مبتنی بر سهام، برنامه نویسی شده اند. همانطور که در مدارک فنی آن ذکر شده است، مایکلسون اختصاصا به منظور اجراء تایید رسمی قراردادهای هوشمند صادر شده در شبکه تزوس ایجاد شده است.

تایید رسمی، که یک فرایند ریاضی برای تعیین و تایید این است که آیا یک برنامه کامپیوتری خاص الزامات خاصی را براورده می کند یا نه؟ در پلتفرم های تزوس برای بررسی عملکرد و صحت قراردادهای هوشمند استفاده می شود.

 یک شبکه بلاک چین انعطاف پذیر و آینده محور

توسعه مداوم تزوس توسط شرکت داینامیک لجر سولوشن (Dynamic Ledger Solutions) پشتیبانی شده است، شرکتی که توسط برایتمن تاسیس شده و همچنین مالکیت معنوی مرتبط با پروژه تزوس است. کتلین برایتمن (Kathleen Breitman) هم بنیان گذار تزوس به همسر خود، آرتور برایتمن، کمک کرد و پروژه تزوس را رسما در اکتبر 2016 معرفی کرد.

سیستم پروتکل درون زنجیره ای تزوس که توسط سازندگان آن به عنوان یک بلاکچین مبتنی بر قرارداد هوشمند، آینده محور توصیف شده است اجازه می دهد پروتکل خود بهبود یافته و تکامل یابد درحالی که از طریق یک فرایند دموکراتیک نواوری جدید را می پذیرد. این نوع پروتکل توکار به سهامداران (XTZ) اجازه می دهد در فرایند تصمیم گیری جمعی پلتفورم شرکت کنند.

تزوس از بلاکچین خود استفاده میکند نه از فورک سایر پروتکل های بلاکچین

قابل ذکر است، سازندگان تزوس از ابتدا کد منبع را برای پلتفرم بلاکچین نوشته اند، به این معنی که بلاکچین XTZ مبتنی بر فورک یک شبکه بلاکچین بزرگ مانند بیت کوین (Bitcon) یا اتریوم (Ethereum) نیست.

همانطور که توضیح داده شد، فرایند تایید رسمی ریاضی تزوس به توسعه دهندگان اپلیکیشن اجازه می دهد تا ضعف ها یا آسیب پذیری های احتمالی را در کدمنبع پلتفرم شناسایی کنند. این ویژگی به بهبود امنیت شبکه تزوس کمک می کند زیرا اشکالات نرم افزاری در برنامه ها معمولا قبل از ایجاد هرگونه تغییر در کد پایه بلاکچین مشاهده می شود.

علاوه بر این، کارایی کلی بلاکچین تزوس بدون شک بیشتر از شبکه بلاکچین است که مبتنی بر الگوریتم های اجماعی و محاسباتی بسیار انرژی بر مانند اثبات کار (POW) ساخته شده است. مکانیزم اجماعی تزوس، به عنوان یک شبکه مبتنی بر اثبات سهام نمایندگی نسبت به زنجیره های اثبات کار که به استخراج نیاز دارند (که منابع زیادی را مصرف می کند) به طور قابل چشم گیری کم مصرف تر است.

مشکلات مدیریتی

آرتور و کیتلین برایتمن در اکتبر 2017 با یوهان گورز (Johann Gevers)، رئیس بنیاد مستقر درسوئیس که بر حمایت توسعه تزوس تمرکز داشت، درگیر شدند.

این بنیاد به عنوان یک نهاد مستقل تحت قوانین سوئیس، 400 میلیون دلار را که برای کمک به تامین مالی پروژه تزوس جمع آوری شده بود مدیریت می کرد. با این حال، آقا و خانم برایتمن هنوز کنترل کد منبع تزوس را بر عهده داشتند و به منظور مدیریت پروژه بلاکچین، شرکتی جداگانه در دلاور (Delware) تاسیس کردند.

احتمالا به دلیل درگیری های داخلی بنیانگذاران جوان تزوس از یوهان گورز خواسته بودند که از سمت خود به عنوان رئیس بنیاد کناره گیری کند. وکیل خانواده برایتمن همچنین نامه ای را به دادگاه ارسال کرد که در آن خانواده برایتمن درخواست کرده بودند تا «نقش اساسی» در امور مربوط به مدیریت پروژه تزوس به آنها داده شود.

گورز از سمت خود به عنوان رئیس بنیاد کناره گیری می کند

یوهان گورز و دو نفر دیگر از اعضای بنیاد سوئیس در فبریه 2018 رسما از سمت خود کناره گیری کردند و با اعضای دیگر انجمن تزوس جایگزین شدند. به دلیل درگیری، سهامداران در پروژه تزوس چندین پرونده شکایت گروهی (در دسامبر 2017) علیه شرکت داینامیک لجر سولوشن تشکیل داده بودند، این شرکت خصوصی بر توسعه بلاکچین و بنیاد تزوس متمرکز بود.

بعد چندین ماه درگیری قانونی بین اعضای انجمن تزوس، بنیاد تزوس در 14سپتامبر 2018 فاش کرد که پروتکل این پلتفرم در 17 سپتامبر 2019 منتشر می شود.

همانطور که توسط رایان جسپرسون (Ryan Jesperson) عضو بنیاد تزوس تایید شد، جامعه این ارزهای دیجیتال یک تعهد فعالانه دارند و بلاکچین پلتفرم علارغم درگیری های شدید بین سهامداران تزوس، به طور موثر کار می کرد. 400 اعتبار سنج تراکنش تحت عنوان بیکرها (bakers) وجود داشت که آماده ایمن سازی شبکه تزوس قبل از راه اندازی شبکه اصلی آن بودند.

نقطه عطف مهم تزوس

در مارس 2019، پروژه تزوس به مرحله مهمی دست یافت زیرا اعضای جامعه آن اولین دور رای گیری در مورد اصلاحات پیشنهادی پروتکل شبکه ارز دیجیتالی را با موفقیت به پایان رساندند.

سهامداران بلاکچین «خود اصلاح کننده» به تصویب مجموعه ای ارتقاء ها به نام «آتن الف» و «آتن ب» رای داده بودند. به روز رسانی پروتکل به طور خودکار فعال شده بود زیرا  پلتفرم تزوس برای عملکرد «مستقل» طراحی شده است.

تغییرات اصلی در شبکه تزوس شامل افزایش محدودیت های محاسباتی برای همه بلاکچین های تازه تولید شده در پلتفرم ارزدیجیتالی است. طبق گفته ایوا سان یین (Awa Sun YIN)، یکی از تزوس سازان فعال ، افزایش میزان کارمزد تراکنش به بلاکچین اجازه میدهد تا تعداد زیادی تراکنش را (بابت هر بلاک) پردازش کنند که به طور موثر توان عملیاتی شبکه را افزایش می دهد.

سایر تغییرات ایجاد شده در پروتکل تزوس مانند تغییر «در سایز چرخه» توسط توکن های XTZ که سازندگان نگه داشته اند انجام می شود. این توکن ها به طور رندوم برای تایید بلاک ها در شبکه این ارز دیجیتال انتخاب می شوند.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین