/ معرفی ارزهای دیجیتال / مقایسه یو اس دی کوین (USDC) با تتر (USDT)

زمان مطالعه : 5 دقیقه

مقایسه یو اس دی کوین (USDC) با تتر (USDT)

تترUSDT قطعا یکی از اولین استیبل‌کوین‌ها و مطمئنا از محبوب‌ترین‌ آنها تا به امروز است. با این حال، مسائل نظارتی و ابهامات پیرامون Tether سبب ایجاد احساس عدم امنیت نسب به این استیبل‌کوین شده است؛ بنابراین امروزه یو اس دی کوین در مقایسه با USDT به یک گزینه محبوب در میان مردم تبدیل شده است.

مقایسه یو اس دی کوین (USDC) با تتر (USDT)

تاریخچه مختصر یو اس دی کوین

 • در می سال ۲۰۱۸ شرکت سرکل Circle ، USDC را با بودجه ۱۱۰ میلیون دلاری معرفی کرد.
 • در سپتامبر سال ۲۰۱۸ کوین USD به طور رسمی راه‌اندازی شد.
 • در دسامبر سال ۲۰۱۸ بر اساس داده های  CoinMarketCap، این توکن به رتبه پنجم ارزش کل بازار رسید.
 • در ژانویه سال ۲۰۱۹بیانیهGrant Thornton  منتشر شد که بر اساس این بیانیه ۲۵۱ میلیون دلار برای توسعه USDC در اختیار Circle قرار داده شد.
 • می سال ۲۰۱۹ امکان معامله یو اس دی کوین در ۸۵ کشور دنیا فراهم شد.
 • مارس سال ۲۰۲۰ پذیرش جی یو اس دی به عنوان وثیقه، توسط استیبل‌کوین دای و همچنین استخراج روزانه ۱۰ میلیون دلار USDC در اوایل شیوع ویروس کرونا.
 • ژوئن سال ۲۰۲۰ در میان رونق سرمایه‌گذاری غیر متمرکز (DeFi) استفاده از USDC شروع شد.
 • سپتامبر سال ۲۰۲۰ شروع همکاری USDC با بلاکچین الگورند.
 • در اکتبر سال ۲۰۲۰ ارزش کل بازار یو اس دی کوین به  ۲.۶ میلیارد دلار افزایش یافت. اکنون USDC با Stellar و Solana شریک است.
 •  نوامبر سال ۲۰۲۰با شروع روند صعودی بیت‌کوین، هجوم پولی دیگری به USDC اتفاق افتاد.
 • تا ژانویه سال ۲۰۲۱ سرمایه در گردش یو اس دی سی ۴.۷ میلیارد دلار بوده است.

خالق یو اس دی کوین کیست؟

در سپتامبر ۲۰۱۸، Circle انتشار استیبل‌کوین USDC را با پشتیبانی فیات اعلام کرد. پیش از این، Gemini و Paxos اعلام کرده بودند که استیبل‌کوین‌ها توسط پلتفرم آنها توسعه یافته است.

در این رابطه بخوانید‌ : استیکینگ چیست؟ و چگونه پاداش آن محاسبه میشود؟ (Staking)

Circle با همکاری بیت مین Bitmain یعنی شرکت تولید کننده سخت‌افزار مربوط به استخراج بیت‌کوین، ارز دیجیتال جی یو اس دی را طراحی کرد.

تفاوت USD کوین با سایر استیبل‌کوین‌ها در چیست؟

استیبل‌کوین‌ها را می‌توان در چهار گروه قرار داد:

 • وثیقه فیات

این گروه شامل تمام استیبل‌کوین‌هایی می‌شود که به ارزش فیات وابسته هستند. تمام کوین‌های وثیقه، به صورت متمرکز طراحی می‌شوند. پروژه‌هایی مانند موارد زیر در این گروه قرار دارند:

 • Tether (USDT)
 • TrueUSD (TUSD)
 • Gemini Dollar (GUSD)
 • Paxos Standard Token (PAX)
 • Gigix Gold (DGX)
 • USD Coin (USDC)
 • وثیقه

استیبل‌کوین‌هایی هستند که ارزش آنها به دارایی‌های دیگر وابسته است. پروژه‌های زیر در این گروه قرار دارند:

 • Makercoin (MKR & DAI)
 • Havven (nUSD,HAV)
 • الگوریتمی بدون وثیقه

مدل‌های اقتصادی مبتنی بر نرم‌افزار که بدون استفاده از دارایی وثیقه‌ای به دنبال ایجاد ثبات قیمت هستند. به طور مثال:

 • Basis
 • Kowala
 • Fragments
 • ترکیبی

این گروه شامل استیبل‌کوین‌هایی می‌شود که به ترکیبی از رویکردهای ذکر شده در موارد قبلی متکی هستند.

یو اس دی کوین در گروه اول یعنی وثیقه فیات قرار گرفته و یک استیبل‌کوین متمرکز و ثابت است.

به طور کلی تمام پروژه‌های موجود در یک گروه، به روشی مشابه کار می‌کنند و فقط تفاوت‌های جزئی با یکدیگر دارند. برجسته‌ترین Tether (USDT) است که به دلیل امتناع از انجام یک ممیزی، کاملا شفاف شناخته می‌شود.

مقایسه USDC با USDT

تترUSDT قطعا یکی از اولین استیبل‌کوین‌ها و مطمئنا از محبوب‌ترین‌ آنها تا به امروز است. با این حال، مسائل نظارتی و ابهامات پیرامون Tether سبب ایجاد احساس عدم امنیت نسب به این استیبل‌کوین شده است؛ بنابراین امروزه یو اس دی کوین در مقایسه با USDT به یک گزینه محبوب در میان مردم تبدیل شده است.

همچنین بخوانید : صرافی غیرمتمرکز Vela Exchange چیست؟

پیش از هر چیزی، USDT و USDC هر دو استیبل‎کوین‌های متمرکز هستند. USD کوین توسط کنسرسیوم CENTER و USDT توسط Tether Holdings Limited صادر و اداره می‌شوند.

در زمینه مقررات، USDC و شرکت‌های پشتیبان آن ثابت کردند که با تمام آنچه بر سر راهشان قرار گرفته است مطابقت دارند. از طرف دیگر،USDT و شرکت‌های پشتیبانی کننده آن تا حدی از مقررات پیروی کرده و به طور کلی از برخی سوالات طفره می‌روند.

گواه منابع مالی تتر تا حدودی مبهم است. تتر بخشی از استیبل‌کوین خود را با نقدینگی پشتیبانی کرده و مابقی آن نیز با وجه نقد پوشش داده می‌شود.

همچنین ممکن است در برخی مواقع شامل دارایی‌های دیگر و وام‌های قابل دریافت ارائه شده توسط تتر به اشخاص ثالث باشد. در مقابل، USDC کاملا شفاف و حسابرسی شده است و به طور کامل توسط پول نقد پشتیبانی می‌شود.

در حالی که Tether ارتباط مبهمی با تیم مدیریت Bitfinex داشته و از طریق یک شرکت offshore منتشر می‌شود؛ اما USD کوین از طریق شرکت‌های مشهور مستقر در ایالات متحده آمریکا صادر و پشتیبانی می‌شود و دارای یک تیم مدیریتی درجه یک از شرکت‌های معتبر مختلف است.

با وجود رشد یو اس دی کوین، USDT همچنان دارای حجم معاملاتی ۱۰۰ و ارزش بازار ۴ برابری است.

روش استفاده از یو اس دی کوین

برای استفاده از یو اس دی کوین، باید یک حساب کاربری ایجاد کرد و بعد از تأیید هویت به یک حساب بانکی وصل شد؛ بعد از آن می‌توان با پلتفرم دلار سیرکل، چهار عمل اصلی را انجام داد:

در اولین مرحله دلار به توکن یو اس دی کوین تبدیل می‌شود؛ سپس می‌توان USDC را بازخرید کرد. در مرحله بعد باید USDC را به آدرس‌های اتریوم سازگار با ERC20 منتقل کرد.

سیرکل، بابت انجام تمامی مراحل بالا، هیچ کارمزدی دریافت نمی‌کند و تمامی خدمات را رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. تنها مبلغی که سیرکل ممکن است از کاربران دریافت نماید، ۵۰ دلار بابت نقل و انتقالات بانکی نادرست و رد شده است.

حداقل مبلغی که بابت بازخرید USDC، باید پرداخت کرد، ۱۰۰ USDC است. در ضمن تمامی توکن‌ها در روزهای کاری پردازش می‌شوند و مدت زمان این مراحل ممکن است تا ۲۴ ساعت طول بکشد.

چه چیزی USDC را منحصر بفرد می کند؟

بازار استیبل کوین ها طی سالهای اخیر به شدت داغ و شلوغ شده است اما USDC به دلیل ویژگی هایی که دارد در مقایسه با سایر رقبا برتری نسبی دارد.

یکی از این ویژگی ها مربوط به شفافیت است و این اطمینان را به کاربران می دهد که بدون هیچ مشکلی قادر به برداشت ۱ دلار آمریکا در ازای یو اس دی کوین هستند.

به همین منظور تیم توسعه این ارز معتقد است که یک شرکت حسابداری بزرگ وظیفه دارد میزان وجوه نقدی فیات را که در ذخایر نگهداری می شوند، تأیید کند و اطمینان دهد که این تعداد با تعداد توکن های در گردش مطابقت دارد.

در واقع درباره این USDC این اطمینان وجود دارد که هیچگاه بدون پشتوانه ایجاد نمی شود و Circle تضمین می‌کند که هر توکن یواس دی کوین در فرایند توکن سازی بدون شک با یک دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود.

فرایند توکن سازی به این شکل است که منتشر کنندگان یو اس دی کوین بر اساس قراردادهای هوشمند توکن های جدید را منتشر می کنند.

برای ساخت هر USDC باید ابتدا یک دلار آمریکا به حساب منتشر کننده واریز شود. همه کسانی که در فرایند انتشار کوین های جدید USDC نقش دارند باید به صورت مرتب و مداوم آخرین موجودی دلار خود را اعلام کنند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین