/ اخبار بیت کوین / داده های بازار آتی بیت کوین (Bitcoin) نشان می دهد که تمرکز معامله گران به سطح 12000 دلاری معطوف شده است

3 سال پیش

زمان مطالعه : 5 دقیقه

داده های بازار آتی بیت کوین (Bitcoin) نشان می دهد که تمرکز معامله گران به سطح 12000 دلاری معطوف شده است

داده های بازار آتی بیت کوین (Bitcoin) نشان می دهد که تمرکز معامله گران به سطح 12000 دلاری معطوف شده است

احساسات در بازار آتی و آپشن بیت کوین (Bitcoin) علیرغم انتشار اخبار شکایت از بیتمکس (BitMEX) و هک شدن کوکوین (Kucoin) ثابت ماند و این موضوع نشان می دهد که به روند صعودی تا سطح 12000 دلار نزدیک می شویم.

 

بیتمکس پیش از این در زمینه معاملات آتی بیت کوین (BTC) پیشرو بوده است و اگر قرار بود چیزی مشابه شکایت نهاد های دولتی از این اکسچنج که در روز گذشته رخ داد در سال 2015-2018 اتفاق می افتاد ، بازار ارزهای دیجیتال قطعا سقوط شدیدی را تجربه می کرد.

در این رابطه بخوانید‌ : ایردراپ Airdrop ارز دیجیتال چیست و چگونه انجام می شود؟

 

صرف نظر از جهش قیمت به 10،600 دلار که نسبتاً سریع بود ، بازارهای مشتقه طی افت 500 دلاری به سطح 10،400 دلار ثابت ماندند. بازار های معاملات آتی یا آپشن بیت کوین (BTC) هیچ نشانه ای از احساسات نزولی ناشی از اخبار منفی را نشان نمی دهند.

 

بازار آتی تقریبا کل این اخبار را نادیده گرفت و این یک شاخص کاملا واضح است که نشان می دهد سرمایه گذاران همچنان خوشبین هستند. این امر همچنین نشان می دهد که قیمت زودتر از آنچه پیش بینی می شود به 12000 دلار می رسد.

حجم معاملات آتی بیت کوین در بیتمکس ، 2019. منبع:  Skew

 

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شد ، بیتمکس تقریباً 50 درصد از سهم بازار را تا جولای 2019 در اختیار داشت. این رکورد ناشی از پیشرو بودن این اکسچنج در زمینه قراردادهای دائمی (perpetual contract) بوده است. این اکسچنج مشتقات علاوه بر ضروری نبودن پروتکل های احراز هویت ، اهرم حداکثر 100 برابری را ارائه می دهد و این امر منجر به رشد تعداد کاربران می شود.

 

پس از اصلاح بازار در پنجشنبه سیاه ، قیمت بیت کوین (Bitcoin) به کمتر از 3600 دلار کاهش یافت ، اکسچنج های رقیب برای ارائه خدمات مشابه تلاش کردند و این امر منجر به از دست رفتن سلطه بیتمکس در این زمینه در طول سال 2019 شد.

 

همچنین بخوانید : لاک دراپ (Lockdrop) چیست؟ و چه تفاوتی با ایردراپ دارد؟

برخی در جامعه ارزهای دیجیتال بر این باورند که ممنوعیت فعالیت مشتریان ایالات متحده توسط بیتمکس عامل اصلی کاهش سلطه بازار این اکسچنج بوده است و برخی به نقدینگی تهاجمی آن به عنوان علت این موضوع اشاره می کنند.

 

در هنگام سقوط بازار در 13 مارس ، بیتمکس با مشکلات فنی روبرو شد و به مدت 25 دقیقه از کار افتاد. به نوعی ، با از کار افتادن بیتمکس و سقوط قیمت بیت کوین (Bitcoin) به زیر 4000 دلار ، صندوق بیمه بیتمکس توانست ظرف 48 ساعت موجودی خود را به میزان 1000 بیت کوین (BTC) افزایش دهد. از آن زمان ، قراردادهای باز معاملات آتی بیتمکس به کمتر از یک میلیارد دلار رسیده است.

حجم روزانه قراردادهای آتی بیت کوین در بیتمکس ، سال 2020. منبع:  Skew

 

داده های جدیدتر نشان می دهد بیتمکس از نظر حجم تقریباً ثابت بوده است. طی سه ماه گذشته سهم بازار آن حدود 18 درصد بود و در حالی که تعیین تأثیرات این اکسچنج بر قیمت بیت کوین (BTC) غیرممکن است ، واضح است که در طول هجده ماه گذشته جایگاه خود را از دست داده است.

 

معاملات آتی بیت کوین (Bitcoin) علیرغم خبرها ثابت ماند

شاخص مبنا ، قیمت قراردادهای آتی را با سطح فعلی در اکسچنج های نقدی مقایسه می کند که معمولاً از آن به عنوان هزینه پرمیوم بازار آتی یاد می شود.

 

بازارهای سالم معمولاً به طور سالانه دارای هزینه 5 تا 15 درصدی هستند که تحت عنوان کونتانگو شناخته می شود. از طرف دیگر ، پرمیوم منفی (معاملات آتی با قیمت کمتر) معمولاً در بازارهای بسیار نزولی رخ می دهد.

منحنی آتی بیت کوین. منبع:  Highcharts.com

 

نمودار فوق هزینه قرارداد 3 ساله 5.4 درصدی یا بالاتر را برای هر اکسچنج به جز بیتمکس نشان می دهد. معامله گران حرفه ای اظهار داشتند حوادث روز گذشته تاثیری بر احساسات صعودی بازار نداشته است.

 

اخبار دیروز تاثیری بر بازار آتی نداشته و فقط بر روند فعالیت این اکسچنج تاثیر داشته است. شایان ذکر است در حالیکه سرمایه گذاران پوزیشن های خود را می بندند ، هزینه پرمیوم بازار آتی می تواند نسبتاً ثابت باقی بماند. بدون شک این وضعیت نگران کننده خواهد بود ، زیرا نشانگر نگرانی معامله گران از نقدینگی در اکسچنج است.

 

از این منظر ، قرارداد باز مهمترین دلیل اعتماد سرمایه گذاران به یک بازار یا اکسچنج خاص است.

 

حتی اگر رقم کلی تغییر نکند ، تاثیرات خروج سرمایه از بیتمکس به سایر اکسچنج ها در میزان قرارداد های باز منعکس می شود.

قراردادهای باز معاملات آتی بیت کوین. منبع:  Skew

 

میزان قراردادهای باز بیتمکس 650 میلیون دلار بود که نسبت به روز قبل 11 درصد کاهش داشته است ، در حالی که این رقم در اکثر مواقع تحت تأثیر رویدادی قرار نگرفته است.

 

اکسچنج هیوبی بیشترین تغییر را نشان داد که نشان می دهد برخی از معامله گران پوزیشن های خود را منتقل کرده اند.

 

احساسات خنثی در بازار آپشن بیت کوین (Bitcoin)

شاخص دلتا 25٪ برای ارزیابی احساسات معامله گران حرفه ای از طریق قیمت گذاری آپشن ها مفید است. با مقایسه نوسان ضمنی آپشن های خرید و فروش با ریسک مشابه ، یک سرمایه گذار می تواند پیش بینی کند که آیا خرید آپشن های خرید (صعودی) گران تر است یا آپشن های فروش (نزولی).

شاخص دلتای آپشن های 3 ماهه بیت کوین. منبع:  Skew

 

نمودار بالا نشان می دهد که دلتای آپشن های 3 ماهه در وضعیت خنثی قرار دارد. این شاخص در محدوده منفی به این معنی است که نوسان ضمنی آپشن های خرید بیشتر از آپشن های فروش است و این موضوع نشان دهنده احساسات مثبت در بازار است.

 

این شاخص طی هفته گذشته بین 0٪ تا -5٪ در نوسان بوده و فاصله زیادی با وضعیت نزولی دارد. می توان گفت اتفاق دیروز بر احساسات معامله گران آپشن بی تاثیر بوده است.

 

در بازارهای صعودی به اخبار بد توجهی نشان داده نمی شود

هیچ شاخصی بهتر از خبرهای بد برای تشخیص بازار صعودی نیست. صرف نظر از کاهش تاثیرات بیتمکس در حجم و قیمت ، اتهامات دولتی به این اکسچنج قطعا هنگام احساسات خنثی یا منفی در بازار باید موجب کاهش قیمت می شد.

 

سرمایه گذاران و حامیان ارزهای دیجیتال باید حمله هک به اکسچنج کوکوین و سرقت 150 میلیون دلار در 6 روز قبل را نیز در نظر بگیرند. این خبر به معنای واقعی کلمه در آن زمان هیچ تأثیری بر قیمت بیت کوین (Bitcoin) نداشت. حال تصور کنید که این حوادث یک سال پیش اتفاق می افتاد ، زمانی که بیت کوین (BTC) پس از عدم عبور از سطح 14000 دلاری به سطح 12000 دلار بازگشته بود و در یک روند نزولی قرار گرفت.

 

در این حین ، با وجود همه مشکلات بیتمکس ، طلا در 28 سپتامبر در پایین ترین سطح 2 ماهه خود یعنی 1850 دلار قرار گرفت و اکنون تا حدی بهبود یافته و به 1900 دلار رسیده است. همچنین بحث هایی برای نهایی کردن دور دوم طرح محرک اقتصادی با مبلغ 2.2 تریلیون دلار وجود دارد و در کمتر از 30 روز ایالات متحده انتخابات ریاست جمهوری خود را برگزار می کند.

 

از نظر تاریخی ، تمام این وقایع باعث ایجاد عدم اطمینان به بازارها می شود و این که شاخص های مشتقات بیت کوین (Bitcoin) در بحبوحه چنین اخبار ناآرامی همچنان ثابت هستند ، حاکی از آن است که ممکن است قیمت زودتر از آنچه تصور می شود به سطح 12000 دلاری برسد.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین