/ اخبار ارز دیجیتال / رئیس سابق بانک مرکزی چین می گوید این کشور برنامه ای برای جایگزینی یوان دیجیتال با دلار آمریکا ندارد

زمان مطالعه : 5 دقیقه

رئیس سابق بانک مرکزی چین می گوید این کشور برنامه ای برای جایگزینی یوان دیجیتال با دلار آمریکا ندارد

رئیس سابق بانک مرکزی چین می گوید این کشور برنامه ای برای جایگزینی یوان دیجیتال با دلار آمریکا ندارد

به گفته رئیس سابق بانک خلق چین یا (PBoC) ، دولت چین به دنبال جایگزینی ارزهای فیات موجود با ارز دیجیتال ملی خود نیست.

 

نشریه (South China Morning Post) در 14 دسامبر گزارش داد ، ژو شیائوچوان (Zhou Xiaochuan) ، مدیر انجمن مالی چین و رئیس سابق (PBoC) می گوید یوان دیجیتال چین قصد ندارد جای ارزهای فیات جهانی مانند دلار ایالات متحده و یورو را بگیرد.

 

ژو گفت ، یوان دیجیتال چین که به عنوان پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال یا (DCEP) نیز شناخته می شود ، صرفاً برای تغییر روند تجارت و سرمایه گذاری برون مرزی طراحی شده است. ژو ارز دیجیتال چین را با پروژه کریپتوی مورد حمایت فیسبوک مقایسه کرد که قبلاً آن را لیبرا (Libra) می نامیدند:

 

“اگر مایل به استفاده از یوان دیجیتال هستید ، این ارز می تواند برای معامله و سرمایه گذاری استفاده شود. اما ما مانند لیبرا نیستیم و جاه طلبی برای جایگزینی با ارزهای موجود نداریم.”

ژو در ادامه گفت که چین از فشار قانونگذاران جهانی به پروژه لیبرا درس گرفت ، زیرا نهادهای قانونی از اینكه این ارز دیجیتال سیستم های مالی و حاكمیت پولی را مختل کند ، واهمه داشتند. ژو گفت که چین رویکرد محتاطانه تری در پیش گرفته است :

 

“برخی از کشورها نگران بین المللی شدن یوان دیجیتال هستند. ما نمی توانیم آنها را در موارد حساس تحت فشار قرار دهیم و نمی توانیم قدرت خود را تحمیل کنیم. ما باید از شوونیسم ناشی از قدرت پرهیز کنیم. ”

ژو اشاره کرد که یکی از مهم ترین مزایای (DCEP) این است که هم پرداخت ها و هم تبدیل ارز را به صورت آنی امکان پذیر می کند. وی گفت: “اگر تبدیل ارز در تراکنش های خرد بلافاصله محقق شود و نظارتی بر آن مبادله وجود داشته باشد امکانات جدیدی را به همراه خواهد داشت.”

 

ژو همچنین تأکید کرد که بیشتر پرداخت های خرد برون مرزی که از سوی مصرف کنندگان چینی انجام می شود در حال حاضر نیز غیر نقدی بوده و از طریق کارت های اعتباری یا خدمات پرداخت مانند (Alipay) و (WeChat Pay) تسویه می شود ، اما یوان دیجیتال مزایای دیگری مانند پردازش و شفافیت را ارائه می دهد.

 

همزمان با پیشرفت چین در زمینه آزمایش ارز دیجیتال خود ، برخی از کارشناسان مالی در سایر کشورها ابراز نگرانی کرده اند که از روند توسعه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خود عقب مانده اند. در اکتبر سال 2020 ، معاون وزارت دارایی ژاپن در امور بین الملل ، با اشاره به تهدید بالقوه چین در خصوص دستیابی اولیه به این مزیت ، به جامعه جهانی در مورد خطرات احتمالی یوان دیجیتال این کشور هشدار داد.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)