/ اخبار استخراج ارز دیجیتال / احتمال خاموشی مراکز مجاز استخراج رمزارز با افزایش مصرف برق

زمان مطالعه : 5 دقیقه

احتمال خاموشی مراکز مجاز استخراج رمزارز با افزایش مصرف برق

احتمال خاموشی مراکز مجاز استخراج رمزارز با افزایش مصرف برق

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: چنانچه افزایش مصرف برق سبب ایجاد محدودیت در تامین آن شود، برق مراکز مجاز استخراج رمزارز با اعلام از سوی دیسپاچینگ ملی قطع خواهد شد.

روند افزایش دمای هوا در روزهای آینده میزان مصرف برق را به شدت بالا خواهد برد و براین اساس وزارت نیرو و صنعت برق با هدف تامین برق پایدار سلسله اقدام‌هایی را در دستور کار قرار داده‌اند تا وقفه‌ای در تامین برق ایجاد نشود.
«همایون حائری» معاون برق و انرژی وزیر نیرو این سلسله اقدام‌ها را یک‌صد برنامه عملیاتی صنعت برق نام‌گذاری کرده و گفته است: این ۱۰۰ برنامه شامل ۳۸ برنامه مربوط به تولید برق و واحدهای نیروگاهی، ۳۱ برنامه مدیریت مصرف و تقاضای موثر، ۱۶ برنامه برای آمادگی مطلوب شبکه برق و ۱۵ برنامه نیز برای مدیریت هماهنگی با استان‌ها است.
حائری گفت: ۶ هزار مگاوات تابستان امسال به مدار خواهد آمد،  از این رقم حدود ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات از بخش نیروگاه‌های حرارتی، ۵۰۰ مگاوات مربوط به نیروگاه‌های تجدیدپذیر و حدود هزار و ۱۱۳ مگاوات نیز با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان ارتقا داده شده و به مدار خواهد آمد.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۷۵ درصد برنامه ارتقای توان نیروگاه‌ها انجام شده و تا پایان اردیبهشت‌ماه به طور کامل انجام خواهد شد.
مدیریت مصرف برق مراکز مجاز و غیرمجاز استخراج رمزارز نیز در قالب این یک‌صد برنامه عملیاتی مطرح شده است و در این باره و به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران «مصطفی رجبی مشهدی» گفته است که دستگاه‌های مجاز استخراج رمزارز در زمان اوج مصرف برق در صورت بروز محدودیت با اعلام دیسپاچینگ ملی از شبکه خارج می‌شوند.
وی افزود: اکنون ۱۱۸ مرکز مجاز استخراج رمزارز در کشور فعال است که این مراکز معادل ۲۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند.
سخنگوی صنعت برق ادامه داد: با ورود به زمان اوج مصرف برق، در صورت بروز محدودیت در تامین برق موردنیاز کشور، برق این مراکز با اعلام مرکز دیسپاچینگ ملی قطع خواهد شد تا پایداری شبکه برق کشور حفظ شود.
رجبی مشهدی گفت: تاکنون ۷ هزار و ۵۵ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز کشف و تعداد ۲۳۳ هزار و ۲۱۱ دستگاه ماینر جمع‌آوری شده است.
وی ادامه داد: مراکز غیرمجاز کشف شده تاکنون معادل ۹۷۴ میلیون کیلووات‌ساعت برق مصرف می‌کردند که با کشف آن‌ها این بار از شبکه برق حذف شده است.
سخنگوی صنعت برق افزود: هزینه برق مصرفی دریافت شده از این مراکز غیرمجاز ۴۰ برابر متوسط نرخ برق یارانه‌ای و سه برابر نرخ برق صادراتی است.
رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: قطع جریان برق مرکز متخلف و ضبط دستگاه بدون امکان آزادسازی مجدد از جمله مجازات‌های در نظر گرفته شده برای متخلفان در این بخش است.
ماینر، دستگاه تولیدکننده رمزارز است. رمزارز نوعی دارایی دیجیتال است که به طور غیرمتمرکز تولید و نگهداری می‌شود و برای استخراج رمز ارزها باید محاسبات ریاضی پیچیده‌ای توسط رایانه به‌صورت مستمر انجام شود که مستلزم مصرف برق زیادی است.
متوسط انرژی موردنیاز برای استخراج هر بیت‌کوین به‌عنوان اولین رمزارز ساخته شده، حدود ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود که این انرژی به‌صورت متوسط معادل مصرف برق بیش از ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک روز است.
به استناد تخمین مراجع بین‌المللی (Cambridge، ۲۰۲۱) در حال حاضر متوسط مصرف برق سالانه کل شبکه جهانی بیت‌کوین در حدود برابر ۹۶ میلیارد کیلووات‌ساعت برآورد می‌شود که این مقدار از مصرف سالانه برق در کشورهایی مانند بلژیک، فنلاند و اتریش بیشتر است.

منبع: جهت پرس

در این رابطه بخوانید‌ : کلاهبرداری راگ پول (rug pull) چیست؟


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین