راه اندازی شبکه آزمایشی مولتی کلاینت (Multi-Client Testnet) اتریوم دو (Ethereum 2.0) در ماه ژوئن

اعلام رسمی توسعه دهنده اتریوم دو (Ethereum 2.0) نشان می دهد که شبکه آزمایشی شلسی (Schlesi) به اندازه کافی تکمیل شده است تا در ماه ژوئن یک تست نت رسمی مولتی کلاینت را بر اساس مشخصات 0.12 راه اندازی کند.

 

توسعه (Ethereum 2.0) اکنون بر روی رفع اشکالات متمرکز شده است ، در حالی که این تیم سعی دارد همه کلاینت های موجود را در یک نسخه واحد از بلاکچین (blockchain) همگام سازی کند.

 

گزارش پس از آزمایش توسعه کنندگان اتریوم دو (Ethereum 2.0) ، در تاریخ 14 می ، نشان می دهد که بیشتر اقدامات به رفع باگ های کد و بهبود راه های کشف آنها اختصاص یافته است.

 

برای مورد دومی ،(Mehdi Zerouali)  از بنیانگذاران شرکت سیگما پرایم (Sigma Prime) پیشرفت عمده ای را در طراحی تکنیک های “fuzzing” گزارش داد که داده های جعلی را برای یافتن خطاها و حفره هاي امنيتی برنامه ارائه می دهند.

 

آزمایش و تحلیل سیگما پرایم (Sigma Prime) قبلاً به یافتن چندین باگ سطح پایین در نرم افزار کلاینت اتریوم دو (Ethereum 2.0) و کتابخانه هایی که به آنها تکیه کرده اند کمک کرده است. تحلیلگران یک باگ حلقه نامحدود ( loop bug ) را در کلاینت تکو (Teku) و یک خطای تقسیم بندی حافظه را در کلاینت نیمبس (Nimbus) کشف کردند.

 

کلاینت ها بر روی اشکالات تمرکز می کنند

از آنجا که کلاینت ها وظیفه نگهداری و اعتبارسنجی بلاکچین (blockchain) را بر عهده دارند ، مهم است که کاملاً هماهنگ با یکدیگر باشند. برای اتریوم دو (Ethereum 2.0) ، هفت کلاینت جداگانه در حال توسعه است.

 

بسیاری از آنها در حال کار بر روی بهینه سازی تست نت شلسی (Schlesi) ، اولین تست نت مولتی کلاینت اتریوم دو (Ethereum 2.0) هستند که شبکه اصلی (mainnet) را شبیه سازی می کند.

 

شبکه اولیه شلسی با دو کلاینت پرایزم (Prysm) و لایتهوس (Lighthouse) راه اندازی شد که به ترتیب توسط پرایزمتیک لبز (Prysmatic Labs) و سیگما پرایم (Sigma Prime) توسعه یافته اند. همانطور که اخیراً کوین تلگراف گزارش داده است ، اولی در حال اجرای یک تست نت مشهور سینگل کلاینت (single-client) است.

 

پس از راه اندازی شلسی (Schlesi) ، کلاینت تکو (Teku) از (PegaSys) نیز به این تست نت پیوست ، در حالی که (Nimbus) و (Lodestar) تاکنون موفقیتهای محدودی را کسب کرده اند.

 

احتمال راه اندازی مجدد در ماه ژوئن

افری شودون (Afri Schoedon) ، رهبر نوآوری تست نت شلسی (Schlesi) ، در این اعلامیه توضیح داد که این شبکه شروع سختی داشته است. اشکالات مانع از راه اندازی اولیه شدند ، و پس از رفع این باگ ها ، تراکنش نهایی اغلب به دلیل خرابی و از کار افتادن کلاینت ها “افتضاح” بوده است.

 

اما شودون از توسعه دهندگان کلاینت ها به دلیل واکنش سریع برای رفع این مشکلات ، که موجب ثبات شبکه می شود ، تشکر کرد. وی افزود: “فکر می کنم همه ما از میزان پایداری شبکه متعجب شده ایم.”

 

با توجه به این موفقیت ها ، شودون راه اندازی یک تست نت مولتی کلاینت جدید را پیشنهاد کرد که حتی به مشخصات شبکه اصلی نزدیکتر باشد ، اما بر خلاف 0.11.2 فعلی ، مشخصات 0.12 که هنوز عملی نشده را هدف قرار می دهد.

 

شودون افزود: “من ژوئن سال 2020 را به عنوان تاریخ راه اندازی در نظر می گیرم.”

 

وی امیدوار است که تست نت جدید با سه کلاینت آغاز شود ، ضمن اینکه “اجرای آزمایشی” قرارداد سپرده که ارتباط اتریوم 1.0 و 2.0 را امکان پذیر می کند ، نیز آغاز شود.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *