آخرین هیجانات ایجاد شده در بخش دیفای (DeFi) شامل یک پروژه تک نفره با یک توکن “بی ارزش” است

طی آخرهفته شاهد بزرگترین توسعه فارمینگ بازده (yield farming) بوده ایم و یک توکن جدید حاکمیتی نیز بیش از 4000 درصد طی یک روز افزایش یافت.

 

روند تشویق برای استفاده از امور مالی غیرمتمرکز با توزیع توکن های کامپاند (COMP) شروع شد و از طریق چندین پلتفرم دیگر که به دنبال دستیابی به چنین موفقیتی بودند ادامه یافت.

 

اما آخرین هیجان مرتبط به فارمینگ بازده در (DeFi )مربوط به (yEarn) بوده است ، یک پلتفرم جمع آوری بازده که فقط توسط یک فرد ، آندره کرونژ (Andre Cronje) ساخته شده است. علیرغم هشدارهای وی مبنی بر اینکه توکن این پلتفرم ، (YFI) ، بی ارزش است و “در لیست (Uniswap) قرار نمی گیرید” ، در واقع این توکن به فهرست (Uniswap) اضافه شده است. در نتیجه جهش قیمت به میزان بیش از 4000 درصد طی یک روز شروع شد. این امر باعث شده است که فارمینگ (YFI) به بازده سالانه بیش از 1000 درصد برسد ، بالاترین میزان بازدهی که تاکنون از سوی نوآوری های مشابه ثبت شده است.

 

چرخه ای از ارزش قفل شده و قیمت توکن

توکن (YFI) را می توان با ارائه نقدینگی به گروهی از پلتفرم های دیفای که در ابتدا توسط کرونژ تهیه شده اند ، به دست آورد. (yEarn.finance ) بهترین محصول کرونژ است. این پلتفرم فرآیند دسترسی به بالاترین بازده را در میان سایر پلتفرم های دیفای ، مشابه پروتکل دیگری که اخیراً راه اندازی شده است ، خودکار می کند.

 

توکن (YFI) به دارندگان خود اجازه می دهد تا در مورد پارامترهای سیستم (yEarn) و پلتفرم های دیگر رأی دهند ، که می تواند به آنها کمک کند تا از آخرین پیشرفت های فارمینگ بازده (yield farming) بهره مند شوند و به طور کلی پروتکل ها را مدیریت کنند.

 

اگرچه در اعلامیه طرح تشویقی روز جمعه تأکید شده که این توکن بی ارزش است ، اما بازارها تصمیم دیگری گرفتند. روز شنبه شخص دیگری این توکن را به فهرست (Uniswap) و (Balancer) اضافه کرد و به دلالان اجازه خرید (YFI) را داد در حالی که فارمرهای این توکن نیز اکنون می توانند آن را به فروش برسانند. ارزش گذاری برای این توکن از حدود 30 دلار شروع شد و در روز بعد به اوج 2.374 دلار رسید.

 

کرونژ در گفتگو با کوین تلگراف اظهار داشت که وی نمی داند چطور این اتفاق افتاده و به همین دلیل قیمت توکن بر اساس شرایط موجود حرکت کرده است. وی افزود: “راستش ، من فقط می خواستم حق رای را توزیع كنم ، زیرا در صدد حذف روند مدیریت قراردادها هستم”

 

سرنخ احتمالی این پدیده ، اندازه گیری “ارزش کل قفل شده” در یک پروتکل است که اغلب نقطه شروع ارزیابی یک پروژه دیفای است.  (Yearn)تا آخر هفته به ارزش حدود 8 میلیون دلار رسید، اما این رقم تا دوشنبه به بیش از 147 میلیون دلار افزایش یافت.

 

داریل لاو (Daryl Lau) ، تحلیلگر (CoinGecko) ، معتقد است که خریداران توکن های حاکمیتی دیفای ، آنها را بر اساس (TVL) ارزش گذاری می کنند. اما از آنجا که در یک سناریوی تشویقی نقدینگی ، این ارزش به قیمت خود توکن بستگی دارد ، این امر منجر به ارزش غیرواقعی می شود. قیمت بالاتر منجر به ارزش کل قفل شده (TVL) بالاتر می شود ، که خود باعث افزایش قیمت ها در یک حلقه بازخورد مثبت می شود. اما این حلقه هر زمانی می تواند منفی شود.

 

با این وجود ، روش های ارزیابی رسمی تر هنوز ارزش را به توانایی مشارکت در حاکمیت پلتفرم ها اختصاص می دهند ، و توکن را می توان برای بازپرداخت “درآمد” ایجاد شده در تمام پلتفرم ها سوزاند. بنابراین ، توکن باید دارای ارزش پولی باشد.

 

وضعیت زودگذر

با این وجود ، کرونژ عملکرد فعلی فارمینگ بازده را یک حالت زودگذر عنوان کرد و گفت: “پس از توزیع ، همه آرام خواهند شد و سیستم به حالت عادی باز خواهد گشت.” وی با تأکید بر اینکه مالک هیچ توکنی نیست ، گفت: “روند قیمت توکن به من ارتباطی ندارد.”

 

وی خاطرنشان كرد كه قیمت همچنین “نحوه عملکرد سیستم را تغییر نمی دهد” ، بنابراین “هیچ اثر خالص واقعی وجود ندارد.”

 

در حالی که گفته می شود کرونژ تنها توسعه دهنده است ، جامعه تولیدکننده این محصولات در حال شکل گیری است. انتظار می رود که دارندگان توکن (YFI) به زودی تصمیم بگیرند که آیا ماینینگ نقدینگی باید تحت پوشش قرار گیرد ، و چگونه ارزش تولید شده توسط پروتکل باید به صورت توکن جمع آوری شود.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *